| alinutz120 a întrebat:

De vreo 10 zile am observat ca simt o atractie pentru operele clasice gen,, Fur Elise, Turkish March, etc.,, cantate la pian, si as vrea sa incep si eu sa cant la pian.
Mai am sanse la 15 ani sa invat? De care prian trebuie sa am pentru inceput? Digital sau cu coarda?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu detin pian cu coarde, pianina. Pentru inceput ai nevoie de ceva ieftin si iti recomand orga electrica.
Mai ai sanse sa incepi sa canti la pian. In ce localitate licuiesti?

| alinutz120 explică (pentru anonim_4396):

Tg Mures. M-am gandit la un pian digital.

| Chernobyl a răspuns:

Da,vei reusi dar la inceput vei avea nevoie de un pian instalat pe telefon. Dupa ce reusesti sa canti la el poti sa-ti iei unu real dar sa-ti iei pianina ca e ieftina si mica nu-ti lua pian urias si nu vei fi de nivelul celor care canta de la 9, 10 ani succeswinking.

| Jojo96018 a răspuns:

Buna, alina. Te poti apuca la nivel amator, nu vei putea fi la nivelul celor ce fac asta de mici. Eu cant si la pian printre altele, ti-as putea da niste meditatii daca esti din Bucuresti. happy

| alinutz120 explică (pentru Jojo96018):

Buna, sunt baiat. Nu sunt din Bucuresti, ci din Tirgu Mures. Pot ajunge se cant peste vreun an Fur Elise, Balada pentru Adelina sau peste 2/3 Turkish March?

| Jojo96018 a răspuns (pentru alinutz120):

Depinde cat de mult timp vrei sa iti dedici pentru asta happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinutz120):

Fur Elise poate, dar de cele mai multe ori la Fur Elise se greseste tempoul corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alinutz120):

Vei reusi probabil parti adaptabile pentru incepatori. Eu am cantat de la 8 la 11 ani la pian, apoi de 15 la 17 si de la 23 pana acum, dar nu cant zilnic. Din placere.