| Adina66222 a întrebat:

Imi puteti da cateva sfaturi despre animale(catei)?

Răspuns Câştigător
| DenisaDeea26 a răspuns:

Câinii cu blană lungă trebuie periaţi regulat, unii chiar zilnic, dar cei cu blană scurtă doar 1 dată la câtva timp (depinde de rasă).
Cu cât sunt mai energici, cu atât trebuie să-i duci mai des la plimbare.
Cu cât sunt mai periculoşi, cu atât trebuie să-i supraveghezi mai mult.
Şi mai sunt şi altele care ţin nu de rasă sau alte lucruri deja ştiute, ci depind de temperamentul câinelui. De exemplu, dacă îi curg foarte des balele, trebuie să-i dai să bea multă apă.

6 răspunsuri:
| TaviComplicat a răspuns:

Sunt frumoase
Traiesc pe planeta pamant
Trebuie sa stii ca exista
Daca ai un animal nu este bine sa il omori
Daca unui animal ii este sete, trebuie sa ii dai apa
Animalele sunt niste fiinte
Blah blah blah...
.

[TO BE CONTINUED]

| Adina66222 explică:

V amultumesc mult pentru raspunsuri, catelul meu era foarte energic, si destul de neascultator, iar cu ajutorul sfaturilor voastre si al catorva lectii de dresaj canin l-am mai potolithappy

| bumzii a răspuns:

Ce ai vrea sa afli? happy

| Adina66222 explică (pentru bumzii):

As vrea sa aflu despre ingrijirea lorhappyAm citit deja vreo 20 de pagini despre catei, doar de pe net, nu pun si din carti.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru Adina66222):

Nu este cine stie ce.Ai nevoie de putin spatiu cativa zeci de lei lunar sa cumperi hrana si sa ii vaccinezi in functie de caz...plus 1h 2 pe zi sa mai petreci cu ei.

| bumzii a răspuns:

Eu am un yorkshire terrier. Am ales aceasta catelusa(Maia) pentru ca nu ii cade deloc parul. O iubesc la nebunie, sincer iti zic. E exact ca un copil laughing Are nevoie de dragoste. De mica am invatat'o sa'si faca nevoile afara. Cand e vremea, vine si incepe sa ma linga pe mana, ii arat hamul si incepe sa dea din coada ca un stergator de geamuri de la masina (pe ultima treapta laughing). Doarme cu mine in pat, cand suntem la masa, ea merge in camera mea si face nani. La inceput am dat ceva bani pe ea. Cand am luat'o nu am stiut nimic de caini. Mirosea extraordinar de urat. L'am intrebat pe barbatul de la care am luat'o daca e normal, si a zis ca da. Sa o spal o data si trece. Am umblat cu ea mult la veterinar ca avea de fapt o ciuperca pe spate, nu a fost ingrijita. Mancarea i'o iau de la DM pentru ca e singura pe care o mananca. Jucariile nu sunt asa scumpe. Are cateva mingiute si un ursulet laughing cu ele se tot joaca. In schimb ii cumpar tot felul de batoane de ros, pentru blana si dintisori. Ca si imbracaminte, are cateva rochite, o geaca si un hanorac. Acum depinde si cat de mult vrei sa dai pe toate astea. Dar iti zic sincer ca merita investitia happy