| Nuuu a întrebat:

In legatura cu 2 pui de ciobanesti mioritici, as vrea si eu niste sfaturi(crestere, hrana, etc.). Am citit si eu pe net, dar m-ar interesa sfaturi de la cineva care are sau a avut sau ceva de genu.

1 răspuns:
| ._6225 a răspuns:

In legatura cu cresterea lor... e putin mai complicat. Sunt o rasa care au tendinte agresive fata de aaaabsolut toata lumea daca nu sunt invatati de mici ca nu ei sunt superiori tie, ci invers. Trebuie sa te ocupi de el foarte mult cand e mic, pentru ca e extrem de important sa il educi, sa stie ca tu esti stapanu' si trebuie sa se supuna tie, pentru ca daca nu, vei ajunge sa nu-i poti stapani comportamentul, ceea ce este foarte grav. Daca de pui nu l-ai invatat sa te asculte...ai dat-o in bara.

si acum legat de hrana. E recomandat sa ii dai doar pedigree.Nu stiu ce varsta are, deci... de cate ori pe zi il hranesti depinde de asta. Sub nicio forma sa nu ii dai mancare de casa, paine, carne, sau alte chestii de genul, pentru ca ii vor aparea pe piele eczeme.
Acum vara sa nu te sperii daca nu mananca aproape nimic. E normal.