Întrebare recomandată | BawX a întrebat:

La cat timp se cupeaza urechile la pitbull happy? Si, as putea sa i le cupez acasa? Daca da dati-mi niste sfaturihappy.

Răspuns Câştigător
| PiTbuLuL a răspuns:

Iti spun eu findca am deja 2 pitbuli si le-am cupat urechile urechile se cupeaza la varsta de 6 luni.NU ai voie sa i le cupezi uh deoarece va fi anesteziat sa nu se mista si il va coase este mai complicat urechile lor se vor taia in forma de V arata foarte frumos cu urechile taiatebig grin.SA NU UITI MEDICUL VETERINAR LE VA TAIA NU TU! SA NU INCERCI SA FACI CEVA SAL TRAUMATIZEZI PE VIATA! Eu am dat 150 lei pe cuparea lor.

9 răspunsuri:
| Anduta_1569 a răspuns:

Cuparea se face la medicul veterinar pentru a-l anestezia.Nu cumva sa incerci acasa! Cupatul costa intre 50-100lei.

| Anduta_1569 a răspuns:

PS:nu se poate la orice varsta, de preferat pana la cateva luni.Cand va fi adult daca ii vei cupa urechile, ele nu se vor mai aranja asa cum trebuie.

| Amilik a răspuns:

La un moment dat fiecare crescator de Pitbull isi pune intrebarea: sa il cupez sau nu? O parte din ei aleg sa ii cupeze altii nu se indura sa faca acest lucru. Ei bine, cei care aleg calea cuparii ar trebui sa se documenteze putin si sa arunce cu privirea peste cateva stiluri de cupare a urechilor la Pitbull. Odata ajunsi la veterinar veti fi intrebati doriti sa fie cupajul (foarte multi dintre veterinari nu au habar de stilurile standar, ei doar fac o anestezie si taie) pentru aceasta este bine sa printati imaginea care o voi atasa mai jos si sa mergeti cu ea la veterinar spcificand stilul dorit.
Pentru rasa Pitbull exista 4 tipuri de cupare, 4 tipuri mari si late si anume: Battle Crop, Short Crop, Show Crop si ultima Long Crop. Cupajul Long Crop este folosit in general pentru cainii din rasa Amstaff insa este se poate folosi si la Pitbull in functie de formatul lui si bineinteles in functie de gusturile voastre. Haideti sa le luam pe rand si sa vorbim putin despre fiecare in parte.

Stilul Battle Crop – dupa cum ii zice si numele este un stil de cupare folosit in general pentru cainii ce sunt pusi la lupte. Este cel mai scurt cupaj si nu este foarte intalnit la cainii care nu sunt folositi la lupte. Din punct de vedere estetic acest cupaj se potriveste in general la cainii cu capul mare.
Stilul Short Crop – Este cel mai folosit stil de cupaj la rasa Pitbull. De asemenea putem spune ca este si cupajul care se potriveste cel mai bine indiferent de culoarea sau talia cainelui. Problema vine atunci cand este executat de veterinarii fara experienta care nu reusesc sa faca un Short Crop si il fac undeva intre Short Crop si Show Crop.
Stilul Show Crop – Este putin mai mare si mai ascutit decat Short Crop. Este un cupaj foarte potrivit pentru Pitbulii de talie mare si le confera un aspect foarte elegant.
Long Crop – Despre acest stil de cupaj pot spune ca este potrivit rasei Amstaff si doar in foarte putine cazuri este folosit la Pitbull. De asemenea in foarte putine cazuri se potriveste la Pitbull, deci aveti grija atunci cand va ganditi la acest stil.
http://www.google.com/......tp?/imgres

| PiTbuLuL a răspuns (pentru Amilik):

Amilik de ce vorbesti prosti la pitbuli toti crescatori le tau urechile si la amstaff doar daca vrei nu-i neaparat si nu vorbi prosti ca in rare cazuri.

| Amilik a răspuns (pentru PiTbuLuL):

Mai bine ai citi cu mai multa atentie ceea ce am scris eu si nu ai mai lansa acuzatii aiurea. Prosti vorbesc cei care nu stiu cu ce se mananca subiectul in cauza nu cei care dau informatii profesioniste asa ca mine.

| PiTbuLuL a răspuns (pentru Amilik):

Scuze am citit prost sorrysad

| JulyStorm a răspuns:

Omule, cum sa il cupezi tu? Esti normal? Taie-ti mai intai urechea ta si apoi gandeste-te daca vrei sa ii faci acelasi lucru si cainelui tau!

Anyway, cuparea este interzisa in Romania (cel putin in terorie) si sunt f multi medici veterinari care refuza sa mai faca asa ceva, de teama sa nu-si piarda licenta.

Anyway, cuparea se face sub anestezie - cainii din rasa asta se cupeaza sub o doza de anestezie putin mai mare, deoarece sunt destul de puternici si tind sa se trezeasca pe masa de operatie.
Exista multe stiluri de cupare. Daca gasesti un veterinar care sa fie dispus sa faca asta, ii duci o poza si ii arati exact cum vrei sa fie urechile la sfarsit si tine cont de faptul ca daca el este mic, capul va mai creste dar urechile vor ramane exact asa. DEci, va trebui sa le taie dupa forma dorita, insa mult mult mai mari. Daca le face mici din prima, la maturitate cainele va arata de parca ar avea urechile ciopartite. A patit-o un prieten de-al meu cu cateva luni in urma... i-a arata si poze, i-a explicat de vreo 5 ori, si cand i-a dat cainelui bandajele jos... s-a trezit cu urechile ciopartite, vai de mama lor - taiate prea mici si usor inegale.

Si, ideal ar fi sa duci cainele la cupat pe la 4 luni, mai apoi va creste prea mult si se vor intari cartilajele urechii, facand cuparea mult mai dificila.

| IonuTzz19 a răspuns:

M-ai bine te duci cu el la un specialist si nu incerca asta acasa.Asta ti-o spun eu acum,,, faci cum vrei tu dar crede-ma ca mai bine faci un lucru sigur decat sa faci din capul tau!>:3

funda happy>*

| BoOm_Ady_1996 a răspuns:

Buna, caut si eu un vetrinar Bun in taiatul urechilor la pitbull, Are 4 luni, si Sunt din Craiova.