| Anitta97 a întrebat:

La ce vârsta ați castrat motanul? Al meu are 5 luni și doctorul mi-a spus sa mai aștept pana i se schimba toți dințișorii … dar a început sa își marcheze teritoriul prin casa, mai ales la ghivecele cu flori … ce sa fac?

37 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In occident se pot castra de la 3-4 luni.
Nu se mai taie testiculele, ci se sectioneaza fiecare testicul si se scoate continutul lor, dupa care se coase pielicica.
Refacerea este mult mai rapida asa.

"What is the best age to Desex a cat?
What age should a cat be desexed? For maximum health and social benefits, all kittens should be desexed before they reach sexual maturity (12-16 weeks/3-4 months). However, it is never too late to prevent unwanted kittens by desexing adult cats."

| dullcat a răspuns:

Am asteptat mereu cam un an.

| Emma30555 a răspuns:

10 luni cel puțin dacă e motan, de la 6 luni cel puțin dacă e pisică (femela)

Răspuns utilizator avertizat
| TheWolfOficial1 a răspuns:

Mai intreaba un doctor. Mergi in alt loc si vezi ce iti zice. Noi I-am castrat in jur de 1 an, dar nu am avut problema de care zici tu, chiar daca era mascul.

| Anitta97 explică (pentru TheWolfOficial1):

Da, nu știu ce este cu el, e nebunatic rău …. Sare peste tot face pipi in ghivece crying și asta ma termina ca sunt palmieri areca foarte mari … și nu vreau sa ii distrugă ….

| TheWolfOficial1 a răspuns (pentru Anitta97):

Doamne... imi pare rau pentru plantele tale? iti tin pumnii.

Răspuns utilizator avertizat
| Anitta97 explică (pentru TheWolfOficial1):

Ai vreo soluție? Ce sa pun la palmierii? crying

| Anitta97 explică (pentru TornadoIDS):

Da maaa! Îl iubesc și eu de mor, dar nu vreau sa îmi moara palmierii de 2 metrii ca îmi sunt importanți. Dar cineva mi-a spus sa îl castrez acum, iar ideea este ca eu nu vreau! Vreau sa mai aștept pana pe la un an!

| Catrice a răspuns (pentru Anitta97):

Pune folie pe lângă simplu

Răspuns utilizator avertizat
| Anitta97 explică (pentru TornadoIDS):

Pai aștept … ce sa fac … deci am pus la amărâții ăștia de palmieri toate chestiile posibile … cafea, piper, Scorțișoara, lămâi imediat cum trece mirosul sare repede și face pipi, efectiv trebuie sa cumpăr kg de cafea, piper etc sa pun la palmieri, gândește-te ca am 6 ghivece cu palmieri de 2 m și ceva laughing cat piper sa folosesc?

| TheWolfOficial1 a răspuns (pentru Anitta97):

Recomand sa gasesti un loc in care nu are voie sa intre, pana rezolvi problema. Sau restictioneaza accesul pe care il are in casa

| Anitta97 explică (pentru TheWolfOficial1):

El este in casa mereu, nu îl las afara.

| TheWolfOficial1 a răspuns (pentru Anitta97):

Hmm da, ma refer la camere. O sa fie greu sa tot stai sa cureti dupa el si iese greu mirosul din casa, asa ca na gandeam ca poate ai putea sa ii restirctionezi accesul in casa (gen, sa nu aiba voie in camera X, Y)

Răspuns utilizator avertizat
| Anitta97 explică (pentru TornadoIDS):

Nico eu laughing

| Anitta97 explică (pentru Anitta97):

Nici eu*

Răspuns utilizator avertizat
| Anitta97 explică (pentru TornadoIDS):

Pai te-ai implicat laughing)

| Anitta97 explică (pentru TornadoIDS):

Am nevoie mai mult de sfaturi de grădinărit dar in fine. nici nu știu de ce am mai întrebat

Răspuns utilizator avertizat
| Anitta97 explică (pentru TornadoIDS):

Ti se pare ca întrebarea nu a fost rațională?

Răspuns utilizator avertizat
| Anitta97 explică (pentru TornadoIDS):

Hahaha ce pisica ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Anitta97 explică (pentru TornadoIDS):

Și eu la fel, unul ginger adoptat

| Anitta97 explică (pentru TornadoIDS):

Băgate la somn laughing domnul Tornado

Răspuns utilizator avertizat
| sarahhhh2008 a răspuns:

Uff…noi la 9 luni am făcut chestia asta. dar vezi ca depinde ft mult si de veterinar. unul zicea ca se poate si la 5 altul ca la 9. si pana la urma am așteptat pana a făcut 9 luni si am făcut foarte bine

| Anitta97 explică (pentru sarahhhh2008):

Da, pai nici eu nu vreau sa îl castrez prea devreme, totuși la 5 luni mi se pare încă nedezvoltat …. Și eu zic ca este mai bine sa aștept ….