| tavy06 a întrebat:

La ce varsta incep puii de iepure sa manance aceleasi lucruri cu cei mari? Si dupa cat timp de la nastere pot sa pun mana pe ei?

Răspuns Câştigător
| NuMaContrazice a răspuns:

Salut, iepurasii incep sa manance de la 3 sapt si poti pune mana pe ei oricand, chiar si dupa ce i-a fatat. Probabil ca ai auzit si tu mitul acela cu sa nu pui mana pe ei ....aia e o prostie.
Cresc iepuri din rasa Urias German si neozeelandez rosu de 4 ani, si e nevoie sa verifici cuiburile dupa ce au fatat pentru a vedea daca e vreun pui mort care trebuie aruncat, pentru ai numara si evalua starea de sanatate (sa nu aiba handicapuri).Ba chiar poti muta din puii de la o femela la alta (daca are una mai multi si alta mai putini pentru a egala, dar asta doar in primele zile sa sa fie de aceeasi varsta, altfel risti ca femela sa-i omoare).
Iepuroaicele de regula nu-si mananca puii decat daca nu au apa si hrana imediat dupa fatare, sau daca sunt pisici sau sobolani in apropierea cuibului.
Sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Pe la o luna, mananca orice si poti pune si mana atunci.

| fuzzer a răspuns:

Dupa cateva saptamani de la nastere 3-4 saptamani, mananca singuri.