| Masteruuuz a întrebat:

La ce varsta se incepe dresajul la un caine ciobanesc german?

10 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Ideal este sa dresezi cainele de la 2-3 luni.
Cu cat mai repede cu atat mai bine, invata mai repede si va fi mai concentrat si mai activ la dresare. Dar daca l-ai primit si este mai mare este okay sa incepi dresarea lui dupa cam o saptamana dupa ce l-ai primit, deoarece are nevoie de timp ca sa se acomodeze cu noua locuinta si in special cu tine.
Succes!

| Ramona000 a răspuns:

Dresajul

De regulă, un câine dresat este şi un câine mai fericit, mai liniştit şi mai dispus la joacă decat câinii neascultători. Perioada optimă pentru efectuarea dresajului este între 12 şi 18 săptămâni de viaţă. Totuşi, dresajul de bază trebuie să înceapă imediat ce căţeluşul soseşte în noul cămin pentru că odată dobândite, bunele obiceiuri se păstrează o viaţă. Învăţarea bazată pe recompense este cea mai eficientă, deoarece premiile sunt acordate imediat după executarea corectă a unei comenzi sau acţiuni.

Căţeluşii vor face legătura între recompensă şi acţiunea care a precedat-o în mod direct, iar dacă recompensa este acordată mai târziu, această poate avea o influenţă contraproductivă. Să aveţi mereu la dumneavoastră delicatese pe care să le puteţi oferi drept recompensă căţeluşului imediat după ce a reacţionat pozitiv la o comandă. Începeţi prin învăţarea comenzilor simple, cum ar fi: "Şezi", "Vino", "Sus", etc.
funda?

| CrissuCristina a răspuns:

Eu stiu ca in jur de 4-5 luni, dardaca vrei sa lucrezi mai usor cu el cand va creste incepe sa il dresezi imediat dupa ce l-ai achizitionat.
Funda?

| Vichtory a răspuns:

Pai ar fi bine sa-l dresezi de mic, caci cind va creste, va fi mai usor de lucrat cu el.Bafta la dresaj.

| Vichtory a răspuns:

La 5 luni ar fi bine sa incepi deja.
Va fi mai usor de dresat cind va fi mai mare.
Multa bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cand ii mic adica pui trebuie sa il dresezi. Funda?

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Poti sa il dresezi oricand de la 2 luni in sus dar si cand este mai batran eu am un ciobanesc de 4 ani si poate invata lucruri noi si acum dar daca vrei sa fie disciplinat e bine sa il inveti de mic.
PS: Nu mai spune-ti "funda?" ca va omor

| Tataru_Ionut_1991 a răspuns:

Maxim 3 luni, deoarece dupa va fi mai greu de dresat, am si eu aceeasi rasa si pfoai greu greu tare se dreseaza, din cate am inteles eu, ei sunt o rasa mai capoasa sa zicem asa

| laurence a răspuns:

Dresajul se incepe de la 6 luni... sper ca ti-am fost de folos

| Masteruuuz explică:

As dori un raspuns mai exact... mic poate fi si la 2 luni si la 1 si la 4 luni depinde... un raspuns mai exact va rog happy