| deeajustinx a întrebat:

Mai exact ce este un microcip pentru caini?
Ar trebui sa merg la veterinar cu catelul meu sa ii implanteze unul?
E bine?

Răspuns Câştigător
| UnderGroundForMe a răspuns:

Da este bine sa-i pui catelusului tau in microcip pentru ca daca catelul tau se pirde, il fura cine sa il poti gasi cu prin microcipul inplantat in gat
eu zic sa te duci sai pui cip
imi dai fundita?

6 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Da, e bine sa-i pui microcip pentru ca contine o serie unica, care devine un fel de CNP pentru catei (cod numeric personal). Daca il pierzi il gasesti mai usor.

| Lorelai a răspuns:

Da trebuie sa mergi la veterinar pentru microcip si este bine sa aiba in caz ca se pierde, il poti gasi mai usor. Ii poti face si pasaport o data cu microcipul pentru a putea sa pleci cu el si in alte tarihappy

| Incubus a răspuns:

Daca il pirzi nu il vei gasi mai usor ca nu are GPS este doar un simplu mod de identificare, o memorie mica car contine atat numele cat si adresa lui, este bun pentru ca nu il poate pierde sau nu poate fi scos ca pe zgarda de o persoana rau voitoare(de ex daca il pierzi si il gasesti la altcineva va fi usor sa dovedesti ca este al tau sau daca il pierzi si este gasit si dus la politie(ex) atunci ai mai multe sanse sa il primesti inapoi pentru ca cei ce l-au gasit vor sti deja cine este stapanul si adresa)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pus microcip la catel doar pentru ca trebuia sa ies cu el din tara. dar medicul nu il are in evidenta(codul de bare de la microcip), asa ca nu vad, in caz ca il pierd, cum l-ar putea gasi.practic nu figureaza nicaieri. daca trebuie sa iesi cu el din tara, ii trebuie neaparat! implantarea se face doar la medicul veterinar, dar sincer iti spun, cand ai sa vezi cat e de gros acul cu care ii implanteaza microcipul, o sa iti vina sa plangi! eu abia m-am abtinut, dar catelul a plans cand i-a bagat acul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cele mai multe tari europene este obligatoriu. Nu poti avea un pasaport pentru caine fara el de exemplu. Asta inseamna ca identitatea cainelui figureaza in baza de date nationala cel putin (ca de obicei Romania este la coada...). In cazul in care cainele este abandonat sau pierdut identitatea lui poate fi cunoscuta foarte repede...