| alexandruth a întrebat:

Maine imi vine un microfon pe care il voi folosi pentru beatbox. Am auzit ca nu imi trebuie neaparat statie, doar il pot conecta la placa de sunet si ca sa se auda sunetul bine, imi trebuie un filtru de sunet. Ce e ala un filtru de sunet si cat costa? big grin

2 răspunsuri:
| NoSwear127 a răspuns:

Un filtru audio este un circuit de amplificare depinde de frecvență, de lucru în gama de frecvențe audio, 0 Hz până la peste 20 kHz. Multe tipuri de filtre există pentru aplicații, inclusiv egalizatoare grafice, sintetizatoare, efecte de sunet, CD playere si sisteme de realitate virtuala.

Fiind un amplificator de dependentă de frecvență, în forma sa cea mai de bază, un filtru audio este conceput pentru a amplifica, trece sau atenua (amplificare negativă), unele game de frecvențe. Tipuri comune includ filtre trece-jos, care trec prin frecvențe mai mici de frecvențe cutoff, și atenuează progresiv frecvențele de mai sus frecvența de tăiere. Un filtru high-pass face exact opusul, care trece frecvențele înalte de peste frecvența de tăiere, și frecvențele atenuante progresiv de mai jos frecvența de tăiere. Un filtru de bandă trece frecvențe cuprinse între frecvențele cele două cutoff, în timp ce atenuarea celor în afara intervalului. Filtru de o trupa de-respinge, atenuează frecvențe cuprinse între frecvențele cele două cutoff, în timp ce trecerea celor în afara intervalului "respinge".

Un filtru de toate-pass, trece toate frecvențele, dar afectează faza a oricărei componente sinusoidale dată în funcție de frecvența sa.

În unele aplicații, cum ar fi proiectarea de egalizatoare grafice sau CD playere, filtrele sunt proiectate conform unui set de criterii obiective, cum ar fi banda de trecere, trece atenuare bandă, oprește-bandă, și se va opri banda de atenuare, în cazul în care benzile de trecere sunt intervalelor de frecvențe pentru care audio este atenuat mai puțin de o anumită maximă, iar benzile de oprire sunt intervalelor de frecvențe pentru care audio trebuie să fie atenuate de un anumit nivel minim.

În cazuri mai complexe, un filtru audio poate oferi o bucla de feedback, care introduce rezonanță (de apel) alături de atenuare. Filtrele audio pot fi, de asemenea, conceput pentru a oferi câștig (spori), precum și atenuare.

În alte aplicații, cum ar fi cu sintetizatoare sau efecte de sunet, estetica a filtrului trebuie să fie evaluate în mod subiectiv.

Filtre audio pot fi implementate în circuitele analogice, filtre analogice sau în cod DSP sau software ca filtre digitale.

Generic, termenul "filtru audio" poate fi aplicat pentru a înțelege ceva care schimbă timbrul, sau conținut de armonici de un semnal audio.

| alexandruth explică (pentru NoSwear127):

Pana la urma (in afara de copy-paste-ul tau), as putea face beatbox fara statie si fara filtru? Pot conecta DIRECT filtrul la calculator si microfonul la filtru si sa se auda CLAR?