| BoOm_5730 a întrebat:

Mi-am luat un catelus mic de o luna si vreo trei saptamani, cu cat ar trebui sa-l hranesc? Cam cate grame? Eu il hranesc cu bobite.Va rog sa ma ajutati, nu stiu cu cat sa-l hranesc. El este Jack Terrier de talie mica. Dau fundita...

Răspuns Câştigător
| Chrysk2 a răspuns:

Pai un catel asa mic are nevoie de multe mese pe zi, nu e ca unu mare care mananca de 2 ori.
El mananca putin si bea multa apa, se umfla automat" bobitele si avand stomacul mic se satura repede, dar ei trebuie hraniti din 3in3 ore sau 4-4, depinde.
Nu ii da foarte multe, uitate pe ambalajul cutie de boabe si vezi ca scrie cat sa ii dai, in functie de greutate happy
Succeswinking

PS:sa ii faci vaccinurile etc

5 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Vezi ca pe sacul din care iti da vanzatoarea bobitele este un tabel. Sunt mai multi parametri care conteaza: varsta, activitate, greutate estimata la varsta adulta. In functie de astea, se stabileste cantitatea de hrana.
La varsta adulta un Jack Russel Terrier va trebuie sa aiba intre 6 si 8 kg. Daca ii dai Royal Canin Mini Junior la 7 saptamani ar trebui sa manance 90 grame pe zi. Ai aici tabelul: http://www.happypets.ro/royal-canin-mini-junior-p-114.html
Pe masura ce creste, va trebui sa-i dai mai mult, conform tabelului.
Daca nu-i dai RC Mini Junior, nu stiu cat trebuie sa-i dai. Va trebui sa te uiti pe sacul respectiv de mancare.

| elena a răspuns:

Mergi la un magazin cu mancare pentru caini si intreaba vanzatoarea, ce si cata mancare trebuie sa-i dai catelusului tau, retine ca vanzatoarea are studii de specialitate, deci poti sa o intrebi orice informatie despre cainele tau... mai gandeste-te, ca acest animalut la varsta asta sugea lapte de la mama lui, deci trebuie sa o suplinesti pe mama si sa-i dai si lapte sa manace. Oricum, ti-ai asumat o mare responsabilitate si tare as dori, sa nu te plictisesti de el si sa-l abandonezi, va fi ca si un copil parasit si de parinti, dar si de parintele adoptiv. Sa-ti traiasaca, pentru ca vei gasi il el cel mai sincer prieten si de toata nadejdea.

| Shukara a răspuns:

Cat vrea laughing

| Ady7za69 a răspuns:

Pai am crescut si eu unul de la o luna si ceva straight face si ii dadeam mancare(lapte) din 3 in 3 ore cu seringa straight face Si peste ceva timp adica dupa o luma 2 ii luam mancare pentru caini juniori si i-o pisam si o puneam in castronel la el si manca putin cate putin si apoi incepuseera sa manance si nepisat happy

| bratucarina a răspuns:

Am si eu catel de aceiasi rasa eu il hranesc cu 200 de grame de 2 ori pe zi.incearaca si tu!