| Girly97 a întrebat:

O prietena a mea are o pisica care a fost cat pe ce sa nasca cand a fost castrata la o saptamana inainte ca prietena sa gaseasca doua pisicute, o fetita si un baietel alungati pe strada care cred ca aveau cateva zile de cand s-au nascut. I-a parut rau de ei si i-a luat acasa. Pisicuta mama recent castrata din motive medicale s-a indragostit imediat de cei doi micuti chiar daca nu sunt inruditi si a decis sa ii creasca. La cateva luni de cand i-a crescut se inteleg foarte bine insa cei doi inca incearca sa suga din ea desi nu mai are lapte de mult timp. Nu par sa inteleaga si continua sa suga mereu si sa o deranjeze pe mama lor adoptiva. Nu vrem sa se supere pe ei si sa le faca ceva. Ce se poate face?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este foarte comun ca pisicile tinere sa inceapa sa suga de la mama lor sau de la alte pisici dupa ce au fost hranite cu lapte de mama. Acest comportament poate persista chiar si dupa ce pisica mama nu mai are lapte sau nu mai poate hrani puiul. Pisicutele pot suga din mama lor din instinct sau din obisnuinta, mai ales daca au fost alungate prea devreme de la mama lor naturala.

In acest caz, poate fi dificil sa opriti pisicile tinere sa suga de la mama lor adoptiva, dar exista cateva lucruri pe care le puteti incerca:

Ofera-le o suzeta sau o jucarie moale pe care sa o suga. Acest lucru poate ajuta la satisfacerea nevoii de a suga, fara a le deranja pe mama lor adoptiva.

Oferi-le pisicilor tinere mai multa atentie si jucarii pentru a le distrage atentia de la mama lor.

Asigurati-va ca pisicile tinere sunt hranite si au apa proaspata suficiente. Acest lucru poate ajuta la reducerea nevoii de a suga.

Daca pisicile tinere continua sa suga de la mama lor adoptiva si o deranjeaza, puteti incerca sa le tine-ti separate pentru perioade scurte de timp, astfel incat mama sa se poata odihni.

Este important sa fiti rabdatori si sa intelegeti ca acest comportament este normal la pisicile tinere si poate dura ceva timp pana cand se vor opri din a suga. In cele din urma, vor invata sa se opreasca de la sine