| OviOwy a întrebat:

Ok deci intrebarea mea va fi una lunga, e legata de un acvariu de 12L. Am achizitionat odata cu acvariul un incalzitor si un filtru intern, cu toate ca filtrul pare ca face un vartej in acvariu, fiind pentru 60 de L la pet sop a spus ca nu va fi nici o problema, am asezat nisipul spalat in acvariu, am plantat planta am mntat filtrul si incalzitorul + un termomentru sa fiu sigur, l-am umplut cu apa si l-am lassat asa 2 zile( cu filtrul si incalzitorul in functiune + un bec cu led 7w deasupra) Dupa 2 zile am adaugat pestii ( 4 molii, 4 zebr, 2 noni si un sanitar cu gura vntuza). Diminata au ramas in viata doar 3 molii si o zebra, in timp ce scriam a murit si ultia zbra. Acvariul e amplasat pe frigider, poate asta e vina? miscarea frigiderului i strseaza? sincer nu stiu. am sa postez acum si 2 linkuri cu poze unde sa il tei si vedea. P.S. tempratura e la 25 de grad exact. http://imgur.com/a/eCICW

1 răspuns:
| alexia29 a răspuns:

Nu trebuia sa bagi pestii, deoarece cand ii muti intr-un acvariu apa are nevoie de ciclare pentru a crea mediul necesar pestilor. Uite aici mai multe detalii

http://www.zooland.ro/ciclarea-acvariului-3180