| biancaalina a întrebat:

Peste 5zile imi voi lua un bichon
1 sa aleg maltez frise sau havanez?
2 sa fie fata sau baiat?
3ce sa-i dau sa manance?
4ce nume sa-i pun?
5 la ce luna trebuie scos afara?
6 cate vacinuri trebuie fac?
(funda)

Răspuns Câştigător
| larisaionela a răspuns:

1 alegi ce vrei dar uite o descriere a bichonului maltez
» Descrierea rasei Bichon Maltez

Maltezul este o rasa alba micuta de caini apartinand grupului animalelor de casa si poodle. Bichonul Maltez nu pierde mult par si este acoperit din cap pana in picioare cu o roba matasoasa de blana alba. O specie veche asociata cu insula Malta si-a pastrat aspectul distinct de veacuri intregi. Se ataseaza foarte mult si de foarte multe ori se inteleg bine si cu ceilalti caini. Secretiile lacrimale formeaza pete rosii in jurul ochilor, si de aceea blana lor ar trebui ingrijita cu foarte multa atentie.

2 alegi ce vrei tu
3poti sai dai orez fiert cu legume, carne de pui si de vita fiarta sau la gratar(nu carne de porc), nu are voie cartofi, legume si fructe(nu dovleci pentru o sa faca diareie si ol/o sal dora stomacelel)
4 de fete wanda, tasha, sara, sindi, linda, lusinda, mini, amanda, carla, manda, lola, ingrit.
de baieti codita, zuzu, roy, toto, bruno, tedi, ted.
5 unbichon trebuie scos de la 5 luni afara. dar pana la 5 luni poti sal scoti afara in brate dar sa nu lasi multe persoane sal atinga.
6 pentru al lasa pe jos afara trebuie sa aiba 4 vaccinuri facute.

4 răspunsuri:
| amiileila a răspuns:

Havnez, baiat, boabe pentru juniori, intra pe siteuri sunt o grozavenie de nume, dupa vaccinuri, 3 vaccinuri big grin

| S0nofS4tana a răspuns:

1. Bichon Frise, este un caine inteligent, vesel, jucaus, sociabil, activ, sensibil, bland. Se intelege bine cu copii dar nu foarte bine cu strainii.Si de asemenea se intelege cu alti caini si alte animale.Blana lui trebuie periata zilnic si tunsa din cand in cand.Trebuie spalat regulat.Si nu naparleste.
Bichon Maltese, personalitatea este aceeasi ca si la bichon frise doar ca el este mult mai putin activ.Blana necesita periaj, pieptanat zilnic si spalat regulat, nu naparleste in mod obisnuit, parul mort se inlatura prin periere.
Bichon Havanez, chiar acest caine ti l-as recomanda, deci:
Este un caine inteligent, vioi, vesel si jucaus, bland, sensibil, sociabil. Este atasat, ascultator si devotat stapanului, se intelege bine cu copiii daca nu il necajesc, caz in care devine retras pentru un timp. Se intelege si cu alti caini sau alte animale din casa. Este uneori galagios.Blana acestui caine are nevoie de periaj de 2-3 ori pe saptamana pentru a indeparta firele de par moarte si pentru a nu se incalci. Blana de la picioare trebuie tunsa pentru a nu se forma franjrui care sa-i ingreuneze miscarile. Nu naparleste. Trebuie indepartat parul crescut in exces dintre pernutele de la picioare si din urechi.Este un caine cu un nivel mediu de activitate. Se adapteaza la conditiile de viata oferite si la stilul stapanului. Se simte bine intr-un apartament langa o familie iubitoare si care are timp pentru a avea grija zilnica de caine. Ii plac plimbarile scurte si dese in aer liber, recomandate a fi facute zilnic (cu 3 plimbari pe zi va fi fericit). Are nevoie de socializare si dresaj.
2. ti-as recomanda baiat daca vrei sa fie mai activ putin.
3.Despre hranire incearca sa-i dai mancare care contine proteine si calciu, ai putea sa-i cumperi si niste bobite din magazin sau ceva dar la capitolul asta cu mancarea oricum nu va fi costisitor
4. Fata:Maggie, Molly, Lady, Sady, Daisy, Sasha.
Baiat:Max, Jake, Buddy, Sam, Rocky.
5.nu ti-am inteles intrebarea, poate te refere-ai la cand sa-l scoti afara, dimineata: intre orele 6:00-9:00
la pranz: intre orele 12:00-14:00
seara:intre orele 19:00-22:00.
6.cate iti zice veterinarul, oricum cel putin 1-2, Succes!

| S0nofS4tana a răspuns:

Iar bichonul poate fi scos de la 4-5 luni afara.

| betutzadragutza112 a răspuns:

1 havanez2fata3cumpara pedigri sau roial canin daca nu gasesti una dintre acestea comara orice mancare de caini 4
sandy, lady, shasa, katie, pink, tina, pufi, tara, bella, bonita, candy, emili, gipsy, melody, rose, sara, xena 5 3-4 luni 6 daca e sanatos nici una
funda?