| larisaionela a întrebat:

Peste o saptamana imi iau un bichon maltez.

1 sa aleg fata sau baiat?
2 ce nume sa-i pun
3 de la cae luni trebuie scos afara
4ce sa-i dau de mancare

Răspuns Câştigător
| AlexandraHNY a răspuns:

Hei, eu sunt vet
in cazul bichonilor, alege baiatul daca doresti sa ai paste de un companion mai iubaret, intrucat femelele suntmai dracoase.
eu i-as pune roy... oricum iti va veni pe moment.
cainele trebuie scos la 4 5 luni afara, in niciun caz la 2:O!
decat daca vrei sa se aleaga cu o parvoviroza si sa moara,
ii trebuiesc obligatoriu primele 4 vaccinuri facute inainte de a iesi,
este aiurea ca face in casa dar decat sa il pierzi eu una spun ca rezisti tu.

1 nu are voie sa intre in contact cu alti caini
2 nu are voie sa miroasa excrementele altor caini
regulile astea sunt de baza pana la varsta de 5 luni
de papat ii poti da bobite de la royal canin purina pedegree.
sa ii iei starer nu Junior. juniorul este pentru cei de la 6 luni in colo...
ai grija de el si ma poti intreba abolut orice

4 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
Tu alegi ce doresti femela sau mascul.
Ii pui ce nume doresti dar iti dau cateva exemple: Abby, Aki, Crystal, Sofia.
Scoate-l pe la 2-3 luni.
Si mancare:
Pedigree la plic sau conserva, pedigree la plic este intre 2-4 lei (depinde de pretul din magazinul respectiv).
http://www.julie.ro/......-400g.html
Costa intre 4-7 lei (Eu am dat pe el 7 lei)
- Pedigree junior CONSERVA.
- Pedigree junior la plic : http://hobbyworld.ro/produs/index/cat/114/id/254
- Darling Junior Conserva

Nu uita ca trebuie dus la veterinar pentru cele 3 vaccinuri obligatorii (daca acesta nu este vaccinat deja)!

Pe veterinar il poti intreba ce doresti si sa-i ceri sfaturi, acolo vei gasi o gramada de feluri de hrana usoara pentru catelus.Nu uita ca trebuie sa fie junioare.
Succes si O seara placuta! :)

| Ramo137 a răspuns:

Cel mai usor e sa intrebi veterinarul, dar o sa-ti zic si eu happy
1. daca alegi fetita, sa stii ca de la 1 ani incolo o sa aiba ciclu, si daca alegi baiat, o sa fie in calduri si poate sa si plece din curte pe strada ca sa-si gaseasca perechea.
2. asta alegi in functie de cum arata sau care iti place tie, ex: maya, linda, puffy, molly, didi, si de baiat, oscar, take, biscuit, bruno, ice...
3. dupa ce ii sunt facute vaccinurile, cam pe la 4-6 luni, pana atunci, sa nu-l lasi pe jos ca poate sa ia microbi si raceste si o sa platesti foarte mult. poti sa-l scoti pe afara doar in brate.
4. pedigree junior pana la 6 luni, orez fiert cu legume, carne de pui si vita fiarta sau la gratar, NU DE PORC! nu dulciuri, nici ceapa si usturoi (sunt toxice pentru caini). poti sa-ii dai si supa dar fara paste fainoase. nu are voie cartofi( deoarece cartofii il constipa acum cand e mic). lapte putin. multe fructe si legume, nu dovlecei(pentru. ca o sa faca diaree si o sa-l doara stomacul), nu suc sau apa minerala... mult succes, sper sa va distrati impreuna big grin imi dai fundita? pls

| Csaba_Fulop_1968 a răspuns:

Studiezi degeaba medicina vete... petru ca un catel se scoate dupa ce are cele 4 vaccinuru nu la 2 lun

| Marineac_Anca_1990 a răspuns:

Depinde la ce veterinar mergi, Eu detin un bichon maltez de 4 ani:trebuie scos afara imediat cum l ai luat doar sa nu intre deloc in contact cu alte animale, de cateva ori poti pe zi, mai ales dupa masa (un medic spune dupa vaccine - 3, altul Imediat) Eu am mers pe Royal canin, stelute. (in jur de 20 lei kg)ajung pentru o Luna.Cand era mic ii luam multe oase pentru ros(special pentru catei-al meu prefera able. Si oricum mi-a ros tot prin casa). Dupa 6 luni diversificat. Vezi ce I place. Avantaje :sunt f iubitori, va urmaresc peste tot prin casa si jucausi. Dezavantaje :le cade parul, trebuie pieptanati f des, la 3 luni trebuie tunsi maxim, se murdaresc f repede fiind albi.Eu il spal f des - mediul recomanda o data pe luna Eu saptamanal uneori zilnic, sunt f sensibili la toate bolile-mai ales babesioza-de la capuse, otita-de la apa in ureche, Al meu e f gelos si incapatanat.A fost operat de 2 ori - l au muscat altii caini.In schimb cauta atentie tot timpul.va trebuie timp pentru el.Nu as putea sa stau fara el