| Criss_8880 a întrebat:

Peste doua saptamani o sa primesc un pui de ciobanesc caucazian (mascul).
1). Asi dori cateva idei de nume potrivite pentru aceasta rasa.
2). Care sunt primele lucruri care ar trebui sa ii le cumpar?
3.) Este adevarat ca va fi foarte agresiv cand va fi mare?

Răspuns Câştigător
| Nuosamighicestiusernameulproasto a răspuns:

1)www.dognames.com
2)Pai,ti-ar trebui lavete,perie de par,mancare,castroane,lesa,zgarda,jucarioare, patut, etc.
3)Chiar nu stiu daca rasa asta este agresiva, dar cel mai bine ar fi sa il dresezi! Desigur, cred ca depinde si de personalitatea cainelui.

6 răspunsuri:
| Bibuşca a răspuns:

Buna!
1.Nume de caini cu litera A:

Azor, Ari, Aron, Abot, Aber, Abineri, Abrahalm, Adam, Adason, Amiral, Adolphi, Aelsop, Aladin, Alberto, Animal, Alexander, Alexis, Alfonso, Alfred, Alonso, Alpha, Alvin, Ambassador, Amie, Amigo, Amos, Andre, Andrew, Andy, Anthony, Anton, Apollo, Archer, Archibald, Aristocrat,Aristotel, Austin, Arlington, Armand, Armstrong, Arnold, Arthur, Aslan, Atlantis, Atlas, Augustus.

Nume de caini cu litera B:

Bubico, Bobbi, Buny, Baner, Baker, Baron, Bary, Barty, Bartho, Barton, Bashful, Basil, Baxter, Beachboy, Beacons, Beamer, Bennington, Beano, Bear, Beast, Barney, Beau, Beauregard, Becker, Bethoven, Beggar, Billy, Bellboy, Ben, Bengal, Benjamin, Benji, Benet, Benny, Benson, Bentley, Berkeley, BertBertie, Bigfot, Bilbo, Bing, Bingo, Bishop, Blacky, Blair, Blake, Blaze, Blue, Bobby, Bobtails, Bogar, Bogie, Bojangles, Bondy

Nume de caini cu litera C:

Cicero, Cairo, Caloway, Capone, Capricorn, Carlisle, Carlos, Carlton, Carmi, Carnegie, Carter, Cartwright, Clinton, Casanova, Casey, Cash, Casper, Caspian, Cassidy, Chunk, Cecil, Cedar, Champ, Chandler, Chaos,Calvin, Chaplin, Charles, Chef, Chester, Chestnut, Chewbacca, Chief, Chip, Christian, Christoff, Christopher, Churchil, Clapton, Clarence, Claude, Clive, Clyde, Col, Cody, Cole, Colin, Collins, Colonel, Colt, Columbo, Columbus, Comet, Conan, Connor, Conad, Costay

Nume de caini cu litera D:

Dora, Dinos, Dingo, Davinci, Dolly, Daile, Dali, Dander, Dandy, Daniel, Danny, Danny Boy, Dante, Dave, Davey, Dean, Deano, Denis, Deputy, Derby, Derek, Deuce, Devil, Dexter, Diablo, Dicken, Dickens, Dickie, Digger, Dingo,Dino, Doc, Dodger, Domino, Don, Donald, Donalson,Donny, Doogie, Doolittle, Dory, Doyle, Dozer, Draco, Dragon, Droopy, Dude, Darky

Nume de caini cu litera E:

Eliot, Enzo, Edgars, Edge, Edmund, Edward, Ego, Einstein, Elf, Eli, Elias, Eliot, Elmer, Elmo, Elroy, Elvis, Emerson, Emperor, Enzo, Ernie, Eskimo, Everet

Nume de caini cu litera F:

Falco, Fiona, Fangi, Faty, Fatso, Felix, Ferdinand, Fido, Figaro, Flyn, Fonz, Fonzie, Ford, Fordy, Forest, Franco, Frank, Frank, Franky, Frazier, Fred, Freud, Fridai, Fritz, Frog, Frogy

Nume de caini cu litera G:

Grivei, Garpy, Giany, Gaspar, Genie, Grace, Garfi, Gogy, Gupy, Gafer, Galileo, Gambler, Garfunkel, Gator, Gatsby, Gavin, Gaylord, Gecko, Geezer, General, George, Geronimo, Ghost, Gideon, Giligan, Gin, Gizmo, Gobble, Goblin, Goliath, Gyddy, Golum, Gomer, Goober, Gooch, Goofy, Google, Gopher, Gordo, Gordon, Gorilla, Gorky, Governor, Greystoke, Grits, Grizzle, Grizzly, Groom, Groucho, Grover, Grumpy, Guido, Guliver, Gun, Guri, Gusy, Gussie, Gorido

Nume de caini cu litera H:

Hapy, Haser, Harpi, Handsome, Hansel, Hardy, Harold, Harpo, Harrison, Harry, Harvey, Hawk, Hawkeye, Heathclif, Hedgehog, Hercules, Hippo, Herman, Hermes, Hermit, Hero, Hershey, Hickory, Hindu, Hoagie, Hobbit, Hobo, Hommer, Honky-tonk, Hooch, Hoodlum, Hook, Hooligan, Hoover, Horace, Horatio, HotDog, Houdini, Howard, Howie, Howler, Huck, Hudson, Hugo, Hulk, Humphrey, Hunky, Hunter, Hurricane.

Nume de caini cu litera J:

Jadie, Jely, Jeani, Jack, Joys, Jade, Jack, Jackson, Jager, Jupiter, Jaguar, Jake, James, Jamie, Jamieson, Jasper, Jed, Jedi, Jeeves, Jekyll, Jerky, Jerry, Jersey, Jesse, Jet, Jethro, Jim, Jimbo, Joe, John, John Boy, Joker, Jonathan, Josh, Joshua, Judd, Jude, Judge, Jug, Julian, Jumbo, Junior, Jupiter, Justin, Jonsi

Nume de caini cu litera K:

Kid, Kely, Keno, Konto, Kenya, Kuki, Kiki, Keanu, Koda, Kennedy, Kentucky, Koll, Kermit, Kevin, KidKiller, Kilo, Kudo, King, Kip,

Nume de caini cu litera L:

Lord, Laker, Levis, Lexis, Ladie, Lancelot, Larry, Lawrence, Lillac, Leo, Lotus, Lewi, Lewis, Lincoln, Lion, Lionheart, Livingstone, Lover, Lord, Louis, Ludwig, Luky,

Nume de caini cu litera M:

Maduro, Magie, Mamby, Macho,, Mack, Mackenzie, Macmilan, Miles, Madman, Maestro, Majestic, Major, Malcolm, Malt, Mambo, Mammot, Marley, Marlin, Marmaduke, Marmalade, Mars, Maverick, Max, Maximillian, Maxwell, Mayo, Mc, Meatloaf, Melvin, Mercury, Mervin, Michael, Mick, Mickey, Midas, Midge, Mikey, Miles, Milo, Miner, Mole, Monarch, Mongose, Monk, Monkey, Monster, Montgomery, Monty, Mork, Morris, Mortimer, Mouser, Mozart, Mudles, Murphy,

Nume de caini cu litera N:

Napy, Niko, Nuny, Nana, Novella, Nippon, Niger, Nicuta, Napoleon, Neil, Nelson, Neptune, Neville, Newman, Newt, Newton, Nicholas, Nick, Nifty, Noah, Noel, Nugget

Nume de caini cu litera O:

Oreio, Onet, Ozy, Ora, Olliver, Olivierm, Ollie, Ozone, Omar, Orion, Oscar, Othelo, Otis, Otto, Outlaw, Ox, Oxy

Nume de caini cu litera P:

Pity, Pyn, Pretty, Paly, Patrick, Paters, Paloma, Patton, Pest, Paul, Paulie, Petra, Peabody, Pets, Pedler, Penguin, Penn, Pepsi, Permod, Perseus, Peter, Phantom, Pharoah, Phoenix, Picasso, Piedmont, Piere, Pier, Pillot, Pinto, Pip, Piper, Pistol, Plato, Pluto, Poet, Poindexter, Poker, Pongo, Pooh, Popeye, Porkchop, Porker, Porter, Potter, Primo, Princes

Nume de caini cu litera R:

Rex, Ranger, Rafy, Rambo, Rex, Rayn, Randy, Ranger, Repo, Reeves, Remington, Renegade, Reuben, Rex, Rhett, Rhino, Rick, Rigby, Riley, Rin, Ringo, Ripley, Roby, Robert, Robinson, Rocco, Rock, Rocket, Rocky, Rodney, Rogue, Roman, Romulus, Ron, Roookie, Rooster, Roscoe, Rothschild, Rover, Rudolph, Ruffian, Rufus, Rugby, Rumble, Runer

Nume de caini cu litera S:

Shooteri, Scooby, ScoobyDoo, Scooter, Scorpio, Simpson, Scoot, Scotch, Scoty, Scoundrel, Scroge, Senior, Sergeant, Setih, Shah, Shallimar, Shane, Sharp, Shasta, Sheik, Shelley, Shep, Sheriff, Sherlock, Shoeless, Shogun, Shooter, Shorty, Sidney, Siegfried, Shoter, Sigmund, Simbia, Simon, Simpson, Sinatra, Sinbad, Sinclair, Singer, Slugger, Smokey, Sneezy, Snooker, Snopy, Socrate, Solldier, Sorcerer, Speed, Spence,, Spider, Spike, Spock, Spook, Sport, Spot, Sprite, Squirt, Starsky, Steed, Stephen, Sterling, Steven, Sting, Stinker

Nume de caini cu litera T:

Tedy, Tenyson, Teror, Tery, Thatcher, Theosy, Theodore, Trhief, Thinng, Thomas, Thumpers, Thunder, Tigger, Titan, Tag Titian, Tittus, Toad, Toby, Tom, Tomahawk, Tommy, Topper, Tornado, Trailblazer, Tramp, Tricky, Tristan, Trojan, Troll, Trouble, Trout, Truman, Trump, Tisar.

Nume de caini cu litera W:

Waldo, Wily, Wags, Walace, Wallter, Warrior, Weasel, Weenie, Wellington, Wesley, Whiskey, Widget, Wilbur, Wilfred, Wiliam, Willie, Wilson, Wimpy, Winston, Winthrop, Wizard, Wolf, Wolfgang, Woodstock, Woody, Woofer, Wooster, Wordsworth, Wowzer, Wrangler.
2.Nu trebui sa ii cumperi hainute iarna pentru ca are o blana foarte deasa si pufoasa.Si daca ii iei hainute i-ai putea face rau.Pentru ca va transpira.
Cand este pui( daca ai zis ca-l vei avea timp de 2 saptamani adica in acesta vara) nu trebuie sa ii iei haine pentru ca va fi cald si cum am si spus ei au blana mare, deasa si pufoasa pe deasupra.
Iar acum ce sa-i iei tu cainelui tau:
1.i-ai putea lua zgarda(pentru al tine in casa sa fie mai de frumusete)
2.Sa-i iei Ham pentru a-l plimba in parc, in oras.
3.I-ai putea lua jucari.
N-am pomenit inca de mancare pentru ca am auzit ca el nu este chiar deloc un caine cu pretentii.De aceea dupa parerea mea mananca orice nu este pretentios ca un bichon la mancare, de exemplu.
3.Nu chiar.Nu va fi agresiv.Nu va fi agresiv numai cu o conditie,sa-l educi,sa fie un caine destept, mare si educat.Ce spun eu prin educat:
-spun ca trebuie sa-l dresezi de mic sa te asculte si sa nu faca prosti ca sa fie rau cu tine.
Pa, pa!

| ƳσʋAиdMɛ a răspuns:

1) http://www.hipet.ro/names/caini aici gasesti nume
2) ar trebui sa ii cumperi : bol pentru apa, ceva pe care sa se urineze (intreaba la veterinar), http://www.hipet.ro/articles/openCategory/17 aici gasesti mai multe...a si sa ii faci un locusooor numai pentru el :)
3) http://www.hipet.ro/articles/openCategory/17 Nu este adevarat! daca nu vrei sa fie agresiv dreseazal! funda-->

| DemonicaMrx a răspuns:

Max este un nume potrivit sau otto sau scoot depinde

| GoguStrigoi a răspuns:

1). Lucky,Lotus, Max, ...etc.(Lotus ar fi cel mai potrivit) 2). Zgarda,jucarii, bol de mancare, mancare... 3).Nu neaparat depindwe de in ce toane e cainelehappy

| ciprian_7143 a răspuns:

1).Ringo ar fi un nume potrivit
2).si3), mai bine citeste asta:http://ro.wikipedia.org/wiki/Ciob%C4%83nesc_caucazian

| Maryus_Bledea_1997 a răspuns:

3) Da. In cele mai multe cazuri este..am un pui de 4 luni si a muscat deja pe cineva care l-a provocat. E agresiv cu cine simte el ca este nevoie si pune in pericoul stapanul sau teritoriul sau.