| anonim_4396 a întrebat:

Am un ciobanesc caucazian de 6 luni. De curand m-am mutat la tara unde avem o padure foarte mare si as dori sa-l scot sa-l plimb. Ce ar trebui sa cumpar pentru aceasta rasa? Zgarda sau ham?

5 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai bine ham ca e destul de mare si iti va fi greu fara ham.

| AlexSalling a răspuns:

Ham. Zgarda ii poate rupe gatul.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Zgardă și lesa mai lunga.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Sgarda ștrangulantă se strănge mai tare doar când trage în lesă sau când se repede la cineva (la ceva), așa că te va ajuta mult în disciplinarea lui. La magazinele cu articole pentru pescuit și vânătoare se găsesc sprayuri cu piper, jet foarte eficiente contra animalelor agresive. Cu siguranță vei avea nevoie, îți spun din propria experiență (și nu numai a mea)!

| nicol2 a răspuns:

Nu recomand zgarda, pentru ca ii afecteaza cu timpul traheea. Cainele meu are 11ani si sufera acum din cauza zgarzii.Cel mai indicat este hamul.