| anonim_4396 a întrebat:

Pisicile chiar pot vedea noaptea?
Funda.happy

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Da.
Studiile efectuate in acest scop au demonstrat ca pisica are nevoie de numai o sesime din lumina necesara omului pentru a vedea foarte clar si limpede obiectele din jurul ei - chiar daca in intuneric total nici ele nu pot totusi sa vada, realitatea este ca foarte putina lumina le este suficienta si astfel orice pisica salbatica (sau fara stapan) poate vana fara probleme atunci cand alte vietuitoare nu vad din cauza intunericului. Chiar daca sunt domesticite, pisicile de apartament sunt si ele in general mai active pe inserat si dimineata devreme, perioade despre care instinctul le spune ca sunt propice vanatorii.
Vederea excelenta a pisicilor se datoreaza mai multor factori:

Formei si dimensiunilor ochilor;
Dilatarii pupilelor;
Existentei unor celule reflectorizante in spatele retinei (tapetum lucidem);
Focalizarii pe miscare;
Mustatilor (!)

Daca mai vrei detalii: http://www.animalutze.com/articole/vedere-nocturna-pisica.php

16 răspunsuri:
| daηă a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar tu nu poti vedea noaptea? Si pisicile vad mai bine ca oamenii deci si ele pot vedea noaptea.

| Laura02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream la bezna fara lumini deloc poate doar cateva raze de pe fereastra

| gingergirl1 a răspuns:

Da

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandru98 a răspuns:

Da, pot vedea noaptea

| FaraSperantaSEN a răspuns:

Multe animale vad noaptea... dar ele nu au abilitatea de a voedea color, deoarece culoarea este datorata luminii, ochilor pisicii nu le este necesara lumina, la biologie am invatat ceva de bastonase in ochi sau cv de genulaughing acele bastonase pe care oamenii le au ii ajuta sa vada colorhappy in clasa a7-a cred

| Georg13 a răspuns:

Da

| alextotal a răspuns:

Salut, pisicile nu pot vedea noaptea.

| Letty03 a răspuns:

DA, pot vedea mai bine noaptea decat ziua. Am si eu o pisica.

Răspuns utilizator avertizat
| NuTeCred a răspuns:

Da

| Raeste a răspuns:

Dap

| omy_9418 a răspuns:

Alextotal cu cine ai facut biologia?
pisicile pot vedea noapte, te-ai uitat vreo data in ochii pisici? ai vazut ca stralucesc noapte? au un lichid in ochi care ii fac sa straluceasca, iar de aceea ele pot vede cand e intuneric... funda?

| Nutzuh a răspuns:

Buna, pisicile si in general felinele pot vedea noapte, au nevoie doar de o "sclipire" de lumina si pentru ele totul este clar ca lumina zilei

| bogdanalex65 a răspuns:

Da si pisicile ca si oameni si alte animale pot vedea noaptea