| DrugFree a întrebat:

Puii de broasca testoasa de pamant, au 1 zi dupa eclozarea din ou.
Cum sa ii ajut? Cu ce sa ii hranesc? Sa spuneti si despre cei de apa, am si de apa, dar ei au 2 zile de la nastere. Spuneti tot, si despre cele de uscat, si cele de apa. Funda! Cat de repede posibil!

Răspuns Câştigător
| paulpaul25 a răspuns:

Ma pricep mai bine la cele de apa. Uite cum faci:le pui in apa dar sa nu fie foarte rece asa la 16 17 grade
Si se gasesc la magazin de animale niste bobite micute rosii si albe concentrate facut pentru puii de broasca testoasa, nu stiu exact cum se numesc dar stiu sa iti spun ca este o cutiuta galbena cu un desen pe ea cu o palma cu doua testoase micute.
Cat despre cele de uscat nu trebuie sa te ingrijorezi trebuie sa le dai niste legume fierte si tocate marunt ca o pasta dar sa aiba si bucatele mai intregi printre ele. Bucatelele pot fi de legume proaspete dar celelalte trebuie fierte pana devin mai moi si dupa aceea tocate. Poti sa le dai si niste varza peste vreo 4-5 zile dar sa nu aiba cotor sau maduva mai tare doar frunza de varza. Cele de apa trebuie hranite cu bobite dinacealea macar 3-4 luni dupa care poti trece la ceva creveti uscati si carne cruda de peste sau de pui.Mult noroc! Sper sa te fi putut ajuta! Iubesc testoasele!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://www.zooland.ro/arhiva/testoasa+de+pamant
Pa, pa.

| paulpaul25 a răspuns:

Am uitat sa iti zic.Pentru cele de uscat poti sa pui o bucata de paturica sau ceva intr-o cutie de carton si sa le pui acolo peste noapte si sa nu fie in frig. Dar nici foarte aproape de calorifer si pe jos in cutie poti pune niste frunze de varza si daca vor vrea vor putea manca!

| cuticaadrian2 a răspuns:

M-ai spart laughing))Testoasele de apa trebuie sa stea la 16, 17 gradelaughing)))
In primul rand trebuie sa stea la 26-28grade,ca la 17 grade aia ii temperatura de prehibernare