| bogdan112345 a întrebat:

Rottweiler agresiv cu stapanul.
Am un Rottweiler de cand era puiut, acum are 3 ani si 2 luni, dupa varsta de 2 ani si 6 luni a inceput sa fie agresiv cu mine, cred ca din cauza ca ii este frica de mine, de cateva ori din greseala l-am lovit, nu tare, a scalalait si atat, nimic altceva, sau cand era foarte obraznic de ex ma musca de pantaloni sau ceva de genu ii dadeam cu palma peste bot.
CE POT SA FAC SA II TREACA?
Nu l-am mai lovit de cand era pui si tin sa va zic ca nu lua palmi de sa zici ca-l dureau nu stiu cat de tare, fiti seriosi, nu l-am cumparat ca sa-l omor in bataie.
Si mai am o problema, nu mananca mai nimic! ii fac ciorba, supa, etc, mancare de catei nu vrea nici sa o miroase, i-am luat de la cine stie ce firma, de dadeam 30 de lei pe KG si trebuia sa ii dau eu cate una din mana.

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

L-ai obisnuit prost, mancarea gatita ii face foarte mult rau, ca contine sare si alte condimente.
Eu una la cainele meu ii fac un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta nesarata ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac) si ii mai pun alaturat boabe ( dar eu cumpar varsat si amestecat din 4 tipuri, plus batonase suplimentare) si asta mananca toata ziua, nu mananca mereu atunci cand ii pun, dar altceva nu ii dau si ii se face foame si mananca pana la urma, si a mea este la fel de pretentioasa, dar prefera sa fie sanatoasa, mai ales ca are 14 ani si orice aliment gresit ii face foarte rau.
Ai putea sa ii mai pui ii apa de baut 5-6 picaturi de vitamina C, te asigur ca o sa manance ca un lup dupa asta, cel putin asa facea cainele meu.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Daca nu mananca inseamna ca este bolnav sau il doare ceva, si de aici si partea cu agresivitatea.
Te-as sfatui sa te duci la un veterinar pentru un consult si el o sa iti spuna cu exactitatea daca are ceva sau nu.

| bogdan112345 explică (pentru LaLaura):

L-am dus, de zeci de ori, nu are nimic, pur si simplu e un caine pretentios ca naiba, de mic catel, de cand l-am luat si avea 2 luni si ceva, de atunci face figuri tot timpul la mancare., i-am dat tot felul de medicamente, vitamine etc. si tot nu mananca, doar mancare gatita.

| LaLaura a răspuns (pentru bogdan112345):

L-ai obisnuit prost, mancarea gatita ii face foarte mult rau, ca contine sare si alte condimente.
Eu una la cainele meu ii fac un fel de ciorba cu carne de pui/vita/curcan ( fara piele sau oase - oasele mai tarziu, cu inaintarea in varsta o sa ii faca probleme la stomac), ardei, orez, morcov, telina, pastarnac, verdeata ( marar, patrunjel), fara sare sau alt condiment.
Suplimentar poti sa ii dai si carne de vita/curca/ pui fiarta nesarata ( nu cruda, deoarece stomacul cainelui nu prea poate sa digere corect, plus carnea contine microbi si bacterii care ii fac foarte rau la stomac) si ii mai pun alaturat boabe ( dar eu cumpar varsat si amestecat din 4 tipuri, plus batonase suplimentare) si asta mananca toata ziua, nu mananca mereu atunci cand ii pun, dar altceva nu ii dau si ii se face foame si mananca pana la urma, si a mea este la fel de pretentioasa, dar prefera sa fie sanatoasa, mai ales ca are 14 ani si orice aliment gresit ii face foarte rau.
Ai putea sa ii mai pui ii apa de baut 5-6 picaturi de vitamina C, te asigur ca o sa manance ca un lup dupa asta, cel putin asa facea cainele meu.