| stoian2013 a întrebat:

Sal all adopt pui de caine de rasa Ciobanesc German talie mare sau Rottweiler
ID mess-stoian_ionut98
Nr.tel.:0784114838

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Crezi ca poti sa-l intretii daca nu ai bani sa-l cumperi? Ca adult intretinerea te duce la 400lei, dar cand e pui, cand are nevoie de vaccinuri, deparazitari, vitamine, accesorii s.a. + ca rott-ul trebuie inregistrat la politie si acolo te costa aproape 250leihappy

Mai bine strange bani si cumparati unl de rasa. Sti ca nu e corcit si ca e sanatos. Cainii din canise sunt controlati inainte de monta ca sa nu transmita puilor vreo boala.
Daca ai noroc sa gasesti pe cineva care doneaza ai grija sa nu aiba probleme de comportament(in special la rott), sa fie sanatos si sa nu fie corcit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nici eu nu mi-as da catelul unei persoane care nu are bani sa il intretina, adica l-as vine cu un pret doar pentru a sti ca a ajuns in mana unei persoane care se poate ocupa de el, nu as da un caine unei persoane care crede ca un caine e ca o jucarie te joci cu ea 2 zile si apoi cand te plictisesti de ea o arunci langa celelalte in raft.

| JulyStorm a răspuns:

Crezi ca da cineva degeaba caini de rasa? Mai ales pui?
Daca vrei gratis, adopta unul de pe strada.
Daca ai pretentii la rasa, scoate niste bani din buzunar si ia in considerare ca intretinerea corecta a unui caine te costa f mult.
Unui maidan ii poti da mancare de casa, dar un caine de rasa are nevoie de hrana buna, de calitate, care costa minim 15-20 lei/kg. Fa socoteala cat mananca un caine de talie mare, adauga vaccinuri, deparazitari interne si externe, zgarda, lesa, jucarii, vidari periodice ale glandelor, produse de ingrijire si gandeste-te ca medicul veterinar e mai scump decat cel uman.
Nu e chiar atat de simplu sa cresti un caine... si nu poti cersi hrana si ingrijiri medicale de la veterinar asa cum faci aici pe site dupa un puiut.

| tracicus a răspuns:

Cati ani ai?