| fabian565 a întrebat:

Am adoptat recent un caine. Cel de la care l-am adoptat l-a adus pe catel cu masina cam 3 ore. Faza este ca ieri ( fiind prima zi ) l-am scos pe afara dar nu interactiona cu nimic, se baga sub un gard viu si acolo statea. Fostul proprietar mi-a zis ca e mai timid de fel si asa. Astazi l-am scos afara si parca a inceput sa-si dea drumul cat de cat, m-am jucat putin cu el. Catelul asta e asa... nu stiu cum sa zic, eram mirati si fericiti cand bea apa si manca, iar acum 5 minute a latrat pentru prima data. Ce as putea sa-i fac sa fie mai cald si mai linistit, jucaus, etc?

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Cu timpul se va acomoda.

Incearca totusi sa fii bland cu el, daca va jucati sa nu te joci jocuri agresive si in momentul in care vezi ca incepe sa se dea inapoi sau sa se sperie, opreste-te din ceea ce faci. Uneori poate dura mai mult alteori mai putin. Important este sa ai rabdare cu el si sa recompensezi fiecare gest mai "curajos" al sau. Cand exploreaza de unul singur sau se duce sa se joace sau latra, dupa ce termina mangaie-l putin si incurajeaza-l.

| Lukasz a răspuns:

Nu e nimic cu el.Joaca-te,fii bland.Este speriat doar, ca l-ai luat de la alt proprietar, si nu este obisnuit cu tine, cand l-a adus pe al meu statea si tremura intr-un colt, m-am jucat cu el pana cand s-a obisnuit cu mine.Trebuie sa nu tipi la el, sa il mangai, sa te joci cu el, sa il bagi in seama.Si al meu era timid, are aproape 1 an si acum daca intra cineva necunoscut in curte ii rupe picioarele laughing

| May2001 a răspuns:

Catelusul este doar speriat. Isi va reveni singur peste putin timp. Lasa-l sa stea linistit, unde vrea ( sa zic asa ), sa inspecteze noua casa, sa se obisnuiasca mai repede cu tine. Cand il scoti afara nu il trage dupa tine gen, mergi incet, dupa el, lasa-l sa adulmece. Trebuie sa il ajuti sa se obisnuiasca cu noua lui casa. Dupa trei ore de mers cu masina ( si probabile e si puiut, deci luat de langa mama lui) este normal sa fie mai retras. Nu te ingrijora....va fi bine. Cand ii dai de mancare lasa-l singur. Da-i o jucarie si lasa-l cu ea. Ceva de genul asta. Sper sa te ajute raspunsul meu! Doar ai rabdare, catelul isi va reveni curand. laughing

| Roxanavi a răspuns:

Trebuie sa te comporti frumos cu el, pentru ca caini simt cand nu sunt iubiti de stapan.Trebuie sa ai incredere in el asa cum are si el in tine si sa ai rabdare cu el, caci saracu e speriat si ii trebuie ceva pana se va acomoda. Dupa propria mea experienta, dupa o saptamna va devni jucaus.