| CoconutLover2017 a întrebat:

Salut utilizatori TPU, am mare nevoie de răspuns la următoarea întrebare. Cățelul meu are 2 luni și acum 2 zile avea capul umflat lângă ochi si acel ochi galben. Următoarea zi era mai dezumflat dar avea pete roșii pe globul ocular, ieri a vomitat, dar putin, a fost foarte jucăuș în tot timpul ăsta, mânca, nu dădea semne de boala. Voian să vă întreb dacă poate fi un caz de rabie, trebuie să menționez si ca el st afara, am fost recent la pădure și a ingerat 2 excremente de oaie. Am mare nevoie de un răspuns, va rog!

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Du-te cu el urgent la veterinar poate e de la mancare sau la otravit cineva.Dai sa bea lapte si du-te cu el la medic poate doar s-a lovit dar nu se stie

| biwltyad a răspuns (pentru Freya1):

NU II DA LAPTE. Asta va inrautati. Nu tratati niciodata dupa ureche. In cazurile de otravire se da vitamina k, dar nu e cazul aici de otravire. Poate fi o rana, infectie sau parazit, dupa parerea mea. Laptele tot ce va face e sa il strice la stomac si sa il deshidrateze probabil.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Du-l la veterinar, degeaba iti dam sfaturi, catelul la 2 luni e foarte vulnerabil si daca nu e tratat poate sa moara.

| biwltyad a răspuns:

Nu imi suna a rabie dar suna rau. Mergi la veterinar urgent, nu se iese cu catelul nevaccinat afara, iar la 2 luni e extrem de vulnerabil. Fa tot ce poti sa ajungi cu el la veterinar, poate fi foarte grav si la varsta asta nu cred ca poate supravietui.