| Eusuntstefan8768 a întrebat:

Salut, am o întrebare pentru cei care chiar se pricep. Am acasă un Husky și are 2 luni și am înțeles ca la acești câini nu le place singurătatea dar totuși nu pot sta cu el 24/7 și ce pot face dacă nu pot sta cu el tot timpul, să îl obișnuiesc încetu cu încetu să fie mai singur?

1 răspuns:
| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Salutare! Chiar daca este foarte mic, poti incepe dresajul sau macar cateva reguli de la aceasta varsta. Avand in vedere ca are 2 luni, cu siguranta cu are toate vaccinurile asadar nu il poti scoate afara.
De fiecare data cand pleci de acasa, nu fa din asta un eveniment important (nici macar cand te intorci). Cainii nu au de unde sa stie ca tu pleci pentru 5 min sau 1 ora, de aceea ei cred ca ii abandonezi. Iti recomand atunci cand pleci, nici sa nu il bagi in seama.
Este important sa aiba jucarii si lucruri de ros ca activitate, dar si inainte sa plec sa incerci sa ii consumi energia prin joaca.
Poti de asemenea sa ii lasi televizorul aprins.
La farmaciile veterinare gasesti zgarzi cu efect de calmare (Adaptil se cheama) care chiar functioneaza.
Iar cu atata tehnologie din ziua de azi, iti poti lua chiar o camera cu boxa si il poti vedea in timp real si chiar vorbi cu el de la distanta (le gasesti chiar si pe Aliexpres sau oriunde pe web).
Te salut!