| Cipricăă a întrebat:

Salut
Am o mică mare problemă, am un cățel husky de 2 luni, în ultimele 2 zile a devenit foarte obraznic,mă muşcă ştiu că e din joacă dar eu vreau să-l dezvăț,plus că mă şi enervează când ma muşca dè mână,haine,picioare,ce aş putea să fac să înțeleagă. Am încercat să mă joc cu el şi când începea să ma muşte,ma duceam în altă cameră,bine-înțeles că lătra şi scheuna. iar după ce ieşeam evident că nu-l băgam în seamă, mai stăteam 2 minute mă jucam cu el,iar mă muşca şi repetam procedura.dar se pare că degeaba,ce să fac?
Şi mai am o problemă,îşi face nevoiele în toate casa şi vreau să-l învăț să facă pe un preş absorbant pe care l-am cumpărat dar dacă-l pun jos şi îl lipesc,îl trage cu dinții crezând că e o joacă,îl ignor,cert dar tot nimic,cum aş putea să rezolv.
Dau fundă celui mai bun răspuns,nu vreau site uri că am citit şi eu, vreau să ştiu ce ați făcut voi. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Trebuie sa folosesti un ton ferm si la fel de ferm sa il scoti afara cand vezi ca faca in casa. De asemenea, cand vrea sa muste poti, spre exemplu, sa ii spui pe nume pe un ton ferm, privindu-l fix in ochi, eventual gesticuland un 'nu' cu degetul. Stiu ca asa a facut un prieten si acum asculta cainele, desi a fost foarte incapatanat si l-a invatat cu greu, dar a reusit sa il invete. Tot husky e si cainele lui. O cheama Kiva happy

3 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Ca sa dresei un animal iti trebuie foarte multa rabdare. In primul rand pentru atunci cand te musca din joaca, trebuie sa ai o jucarie special pentru el, o sfoara din aceea groasa de exemplu, si cand vrea sa muste tu il indrumi catre jucarie. Daca te joci cu mainile goale, atunci clar tu esti jucaria lui. Trebuie scos afara foarte des, inainte de a-si face nevoile si o sa inteleaga in timp sa afara trebuie sa faca. Daca a facut afara si face si in casa, trebuie certat, nu batut. Ca sa stea intr-un loc unde vrei tu sa fie locul lui, o sa ii pui un pres al lui si o sa il recompensezi sa stea pe el si de fiecare data cand sta pe el chiar daca o face singur fara comanda ta. Trebuie exersat in fiecare zi si multa multa rabdare. happy

| Cipricăă explică (pentru IsabelaIssa):

Cu preşul nu merge deoarece, dupa ce îl pun, imediat il trage cu dinții.

| GHoST013 a răspuns:

Te sfatuiesc sa il certi cand face ceva ce nu iti place, sa ii spui un scurt NU. In timp o sa inteleaga ca ceva nu e ok. De asemenea poti sa ii dai o palma la fund sa uun ziar peste fund cand nu asculta dar usor.