| PuFiLiCi98 a întrebat:

Am un perus de 1 luna, e pui si e jucaus, vioi, sta pe deget, ...adica s-a obisnuit cu mine. Dar am un creion foarte subtire, verde si e obsedat dupa el. Il roade intr-una, ciripeste incet cand e langa el si isi zvarcoleste capul (da din cap si se umfla in pene si isi face pupila miica ), si scoate seminte din gusa si le pune pe el. De ce?

2 răspunsuri:
| NimeniSiAtat a răspuns:

I-ai cumparat piatra de sepie, e buna pentru ascutit ciocul, ei simt nevoia sa ciuguleasca ceva.

| Addddda93 a răspuns:

Presupun ca e singur in colivie. Am avut si eu un perus, la fel il tineam singur in colivie, nu avea pereche desi din cate am inteles nu e bine sa-i tii fara pereche. Avea o oglinda si facea exact ce ai descris tu, presupun ca se simte singur si gaseste in acel creion un partener.