| PuFiLiCi98 a întrebat:

De ce papagalul meu (perus) vine la mine pe deget si in cap, dar tipa cand zboara si se umfla in pene?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori vrea o pereche, nu-l mai lasa singur.

| LiimeXdx a răspuns:

Pai astea sunt semne ca este suparat! Nu adopta un perus doar de "decor" ca sa zic asa.
Semne că este supărat: se umflă în pene, ţipă, sare nervos pe barele coliviei. Vorbeşte blând cu el, lasă-l să iasă din colivie să zboare, dacă nu este liber, şi încearcă să-l îmbunezi cu ceva bun de mâncare, un fruct preferat, spre exemplu.
Semne că este ataşat de stăpân: te caută prin casă, te strigă şi vei observa în timp că foloseşte un anumit sunet atunci când te cheamă (semn că şi el te-a botezat pe tine, nu numai tu pe el), vine la tine de cum intri în cameră, vine pe capul tău, te pupă pe obraz sau pe nas, se lasă alintat.

| alexalexa2000 a răspuns:

Nu e ceva de care să te sperii.Așa face și al meu. Poate este nervos în momentele alea. Dacă se umflă în pene, ori îi este frig(ceea ce este puțin probabil), ori vrea să doarmă.