| anonim_4396 a întrebat:

Asi dori sa imi cumpar o pisica, dar nu stiu ce fel de rasa. Voi ce imi recomandati? De ce?

Răspuns Câştigător
| Terra_1876 a răspuns:

Uite cele mai adorabile pisici sunt cele de rasa Angora.Deci daca vei cauta una uitate la blana si mai ales la ochi. Cele albe sunt foarte dragute, de asemenea daca au ochii verde-galben ele sunt rasa pura. Daca au ochi albastri sunt... fara auz mai bine zis. Cele de rasa pura au o blana alba si sunt minunate.Parul este mediu si invata foarte usor ce au de facut.Se acomodeaza rapid cu ladita de nisip, zgarda, manacre si te iubesc enorm.Am si eu una.Este de rasa pura, are 9 luni si este o scumpa.Iti va acorda multa atentie, mult noroc la alesul rasei.

14 răspunsuri:
| Nicolelenaa a răspuns:

Decat sa dai multi bani pe o pisica cumparata din magazin eu te sfatuiesc asa: daca mergi pe strada si vezi o pisicuta draguta si neajutorata, fara stapan ia-o.
tot ce trebuie sa faci e sa o speli, sa ii dai sa manance si sa o duci la veterinar sa ii faca vaccin.
Asa ajuti si un suflet amarat care probabil nu va mai trai mult pe strada. sad
Daca esti o persoana cu suflet bun asta te sfatuiesc.
Sau daca nu vrei sa faci un gest de caritate poti sa iti iei o pisica birmaneza. Sunt superbe.

| Buttercup30 a răspuns:

Eu zic de albastru de rusia love struck

| pwp a răspuns:

Birmaneza e o scumpa love struck

| Wihaela a răspuns:

Buna! Nu stiu exact de ce rasa sunt, dar cred ca asta te va ajuta sa te orientezi mai usor:
Pisica tanara sau batrana:Exista motive intemeiate a favoare alegerii unei pisici adulte mai degraba decat a unui pui.Probabil vei oferi camin unei pisici nedorite de alte persoane.De asemenea, este posibil ca aceasta pisica sa fie mai putin solicitanta si se va acomoda mult mai usor. Un pui trebuie intruit si supravegheat mai mult.
Personalitatea pisicii:Fiecare rasa de pisica are un temperament diferit. Pisicile Persane, de exemplu, sunt animale linistite, care prefera comfortul casei in loc sa vaneze afara. Pisicile Siameze, pe de alta parte, sunt vioaie si inteligente, active si solicitante.Vei constata ca multe pisici comune sunt partial Siameze, astfel ca nu trebuie sa cheltui multi bani pentru a lua o pisica activa si vioaie.
Par lung sau scurt:Unii cred ca pisicile cu blana luinga sunt mai atractive decat cele cu blana scurta, insa ele au nevoie de mai multa ingrijire. Daca lasi blana sa se incalceasca si sa se incurce, animalul poate face boli de piele.Chiar si pisicile cu par scurt trebuie periate. E bine sa o perii odata sau de doua ori pe saptamana!
Blana: -Bicolora:amestec de rosu si negru -Tarcata:cu linii de diferite culori - Patata-tarcata, cu dungi intrerupte -Extremitati colorate si corp de culoare deschisa -Corp alb, cap si coada colorate.
Culoare:In principal, blana pisicii poate avea patru culori:alb, maro, negru si rosu. Exista desigur si alte culori, dar acestea nu sunt decat variante ale celor patru culori, amestecate sau atenuate.Printre acestea sunt:crem, liliachiu, albastru, ciocolatiu, maroniu foarte inchis, cafeniu-deschis si cafeniu.
Sper ca te-am ajutat!

| asdfghjklș a răspuns:

Eu iti recomand o siameza. A msi eu una si este iubitoare, are multa energie, este jucausa. Si are parul scurt deci nu ai de curatat mult par ca si la cele cu par lung.

| Stephanie_2959 a răspuns:

Pai eu am o pisica birmaneza si tio recomand pentru ca e foartee alintata si cand vin acasa nu mai scap de ea da mai bine cauti pe net "personalitatea pisicii birmaneze" si ai sa vezi ce iubitoare sunt daca vrei sa-mi vezi pisica da accept la:http://funny-girl-001.hi5.com sh acolo am un album numai cu ea:D a mea e neagra da de obicei pisicile astea au ochii albbastrii sh st ff pufi:X:X:X succes ti-o recomand e medicament cand esti suparat. sper ca te-am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai de ce sa dai bani pe ea? ca sunt maidaneze moaca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rasa persana ca arata draguti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa te uiti la contul de pe youtube a lui Animal Planet si sa te uiti la Cats 101

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ADOPTIE gratuita pisoi de o luna! suna la numarul din anunt http://www.publi24.ro/......86060.html SAU scrie e-mail

| TwEEty_9286 a răspuns:

Eu iti recomand sa nu iti iei neaparat o pisica de rasa, bine in fine or fi ele de rasa dar pisicile mai simple au ceva mai special decat cine stie ce pisica de rasa.

| JustAStar a răspuns:

Eu iti recomand birmadeza este un animal foarte curat daca stai la bloc...eu satu la bloc si fara sa o dresez merge singura la baie si face pipi si ca*a si daca tu nu ii deschizi usa nu face in alt loc asteapta pana ii deschizi tu

| Beibyyyyy :-x a răspuns:

Eu zic sa iti iei o pisicuta persana:x

Sunt foarte dragute.

Uite:http://www.google.ro/......tp?/imgres r:3, s:0

| AlexandruExtrem_6912 a răspuns:

Ce spui de rasa Maine Coon. tio recomand pentru ca acesta rasa am si eu si este foarte draguta.