| Pop_Denis_1992 a întrebat:

In Martie as dori sa imi cumpar un ciobanesc german! Va rog frumos imi puteti spune cam cat ar costa intretinerea lui pe luna! Eu il iau la 2 luni si ce vaccinuri trebuie facute atunci! Dar cel mai mult ma intereseaza cat costa intretinerea acestuia pe luna (cand este matur). Va rog cei care au/stiu sa raspunda!

3 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Pe langa mancare trebuie bani sa il deparazitezi intern si extern periodic, uneori poate sa aiba nevoie de medic pentru intoxicatii alimentare (nu ca ai vrea, dar se intampla), pentru alte eventuale afectiuni: otite, alergii, rani etc.

| Rocsid a răspuns:

Felicitari pentru alegere!
Pai un vaccin costa de la 15-30 in functie de cabinet.Sunt 5 vaccinuri care trebuie facute dar s ar putea sa nu mai fi nevoit sa faci doar 3 vaccinuri daca canisa le face la timp.Nu trebuie sa intarzi la vaccin.O deparazitare variaza tot asa intr 5-20 de lei..se face cam de 3 ori pe an.Plus deparazitarea externa contra puricilor si capuselor( eu la ai mei vara le fac baie cu neostomosan care ii o solutie care se pune in apa si dau si in cusca si in tarc) Mancarea costa destul de mult..si daca vrei sa ai un catel sanatos fara dermatite iti recomand mancarea din cabinete care e putin mai scumpa dar stii ca nu face alegii urate de la ele.Eu la al meu blanos i am dat procan junior de vreo 60 de lei sacul de 10 kg cand a fost puiut si acum mancare gatita si granule de Lidl sa fie acolo sa nu se panicheze ca ramane fara mancare.II cumpar spate de pui sau carne de pui sau vita( exclus PORC) si o fierb si ii dau cu supa in care o fiert cu macaroane sau orez si morcov si eventual un galbenus la 2 saptamani crud.
Cand il iei roaga canisa sa iti arate actele care demonstreaza ca nu are displazie de sold.e o boala genetica crunta atat pentru catel cat si pentru tine.

Pe luna cam 100 de lei ajung cu al meu catel.

| ConstantinGDaniel a răspuns:

Intretinerea difera in functie de mancare si de modul cum il tratezi, vaccinurile nu stiu exact dar poti intreba medicul veterinar si el iti va face vaccinurile, costa in jurul a 100 de lei vreo 3 transe de vaccin, pe mine la un ciobanesc caucazian ma duce in jurul a 60-70 de lei o saptamana jumatate, banii astia ii dau doar pe pedigree, nici foarte ieftin dar nici scump.