| mariatt5 a întrebat:

Salut! Nu de mult ce mi-a dispărut motanul. A crescut la noi si are peste 2 ani. Nu e un motan care sa iasa in strada sau sa fie bataus. Nu e castrat, dar in momentul sezonului de împerechere nu reactiona ca tatăl său si majoritatea motanilor (el si-a adus gagica la noi si in pod la casa a nascut/ taica-sau pleca de acasa si nici nu mânca, mai era si mai agresiv). Tomita, asa ii e numele, a dispărut de acasă o săptămână si s-a intors flămând, dar nu batut. A avut două episoade cand a dispărut o zi.
Stiu, ma panichez tare repede, dar se mai intoarce acasa? Nu era violent, era tare drăgăstos si nu era nici prietenos cu străinii din afara curtii.
(Mă panichez repede, fiindca am avut o fetiță, era castrata si adultă si a dispărut brusc de acasa. L-am avut si pe Țiluș, tatăl lui Tomas si a dispărut și el brusc.)

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca nu ai grija de animalele pe care le-ai avut. Prea multe plecari de acasa.

| MihaelaDart a răspuns:

Motanii in general pleaca de acasa cand intra in calduri. Se va intoarce cand se va termina "nunta". De obicei un motan se reintoarce in 2-3 saptamani acasa. Cu toate ca se intampla, in cazuri mai rare sa nu se mai intoarca, daca stai undeva in apropierea unei sosele cu trafic cat de cat mare, poate sa aiba ghinionul sa fie calcat de vreo masina. Asta daca va intarzia sa apara peste 3 saptamani.

| Freya1 a răspuns:

Animalele mai pleca, dar trebuie sa ai si tu grija de ele.Trebuie să le castrezi daca nu vrei puiuti, trebuie sa ii haranesti corespunzător, sa le oferi atenție.Si si asa, daca mai pleaca se întorc la o zi doua ca stiu unde au fost bine ținuți.
Se va întoarce si acum, doar obisnuieste-te daca nu e castrat, sau daca e mai curios sa mai si dispara.

| Dismally a răspuns:

Se intoarce el, a plecat pentru ca tocmai a inceput sezonul de imperechere big grin Am si eu in vecinatate pisici si le auzi cand intra in calduri, fac galagie.

| RobertMoon a răspuns:

Am avut și eu o pisică în copilărie care a dispărut o lună și ceva și s-a întors. Poți spera că se întoarce și al tău, pisicile sunt animale deștepte care se pot întoarce acasă cu ușurință.

| Yuoia a răspuns:

Nu reactiona cand era pui. Acum insa... umbla dupa mâțe.

| mariatt5 explică:

Buna! V-am citit raspunsurile. Va multumesc fiindca ati fost alături de mine! Din fericire s-a intors, iar acum doarme dus în casa. Tin sa mentionez ca fiecare pisica o îngrijesc corespunzător, ii ofer confortul necesar si atentie si iubire.
(Fetița pe care am pomenit-o, consider că, fie a fost atacată de ceva, fie s-a lovit sau ceva de genul. Intr-o dimineata am iesit si am strigat-o. Am mers pana in fundul grădinii și acolo am auzit cum miauna de la vecinul nostru. Cand era mai mică am avut un episod cand a cazut undeva la el in solarii si a apărut plină de noroi. Cred ca pe acolo s-a întâmplat nenorocirea. Nu îl acuz pe el ar fi făcut o nenorocire de asemenea calibru.)
Cu tot dragul l-as duce la vaccinat si castrat, dar mama nu ma lasa. Nici macar nu e așa de scump, iar persoanele respective de la cabinet lucrează foarte bine (acolo am castrat fetita). Va multumesc inca o data si imi doresc ca animalutele voastre sa o duca cat mai bine, iar daca mai pleaca a apara nevatamate!