| denisman a întrebat:

Salut, TPU, am si eu o intrebare, am 2 perusi (mascul si femela) si sunt foarte speriosi, cand ma apropii de colivie incep sa faca ca turbatii.Nu stiu cum sa incep sa ii invat cu mine, sa comunic cu ei... Nu vor de nici o culoare. Pt cel mai bun raspuns dau funda!

2 răspunsuri:
| Andreeasmile1607 a răspuns:

Trebuie sa ai multa multa rabdare, in primul rand vorbeste cat mai incet si calm posibil si sa nu faci miscari bruste. Incearca sa le bagi degetul prin grilaj ca ei sa vina la tine sa muste (ar putea dura ceva, doar ai rabdare) Alta metoda ar fi sa pui palmele usor pe cusca pana ei se linistesc, chiar daca se agita continua sa stai acolo, pana la urma o sa se potoleasca. Altceva folositor ar fi sa i ademenesti cu diferite fructe catre tine(merele ar fi cele mai bune) Altceva nu cred ca ar mai fi dar, daca imi amintesc o sa iti spun big grin tongue