| MihaiAndronescu123 a întrebat:

:D Cainele asta e de rasa? http://img18.mercador.ro/......mpanie.jpg

5 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

După părerea mea, nu, nu prea pare să fie de rasă...

Pa-pa.

| Anduta_1569 a răspuns:

Caine de rasa=caine care provine dintr-o crescatorie numita canisa careare un afix,cainele avand pedigree(Certificat de Origine) eliberata de Asociatia Chinologica din tara de unde s-a nascut puiul,in acel pedigree aparat doate detaliile legate de caine(crescator,nume de pedigree care nu este un simplu "Rex",microcipul, culoare, data nasterii, rasa si arborele genealogic de la puiul de caine pana la bunici sau ba chiar stra-stra bunici).
Pedigree-ul este singurul act care atesta apartenenta unei rase a cainelui, cainele cu pedigree fiind mai scump de cat crezi.Pretul unuia variaza in functie de calitate, linie, pregatirea si titlurile parintilor, de la 200-300 euro(calitate pet) pana la mii de euro.

Puiul din imagine nu este Ciobanesc Romanesc Mioritic pentru ca nu are par sarmos, labele sunt mici, chiar si el este mic, botul nu este de Mioritic.

| dorin1990 a răspuns:

Nu mi se pare ca ar avea trasaturi de ciobanesc sincer, insa e doar parerea mea.

| LaviniaAC a răspuns:

Nu, e un metis. Cine are de rasa il da cu multi bani. Oricum si acesta e dragalas.

| MihaiAndronescu123 explică (pentru LaviniaAC):

Stiam ca e corcitura, dar mi-a spus ca tatal e ciobanesc mioritic, are ceva trasaturi?thinking