| radu35 a întrebat:

E urgent stiti cum se hraneste un pui de pasare? funda

Răspuns Câştigător
| Mikky767 a răspuns:

Bună!
Am întâmpinat și eu acestă problemă. Mai întâi identifică specia. Sunt câteva asociații care ți-ar primi-o, depinde de specie. Îi dai ou fiert tare, mâncare pentru pisici, îi poți face un amestec. Dacă pui mâncarea într-o pensetă, va deschide ciocul. Dacă nu, trebuie să ai mare grijă să nu-i fracturezi vreun os. Poți să-i dai și viermișori de la magazinele cu articole de pescuit. Trebuie să fie hrănit din oră în oră, să fie ținut la căldură. Dar trebuie să știi și ce vârstă are. Sigur te vei atașa de el, dar va trebui să-i redai libertatea happy Mâncarea trebuie înmuiată în apă, dacă îi dai apa cu pipeta se poate îneca. Dacă îi oferi ficat, să știi ca prea mult nu face bine și nici nu oferă toți nutrienții. Poți să-i dai și iaurt cu papa de pisică. Eu îți urez multă baftă. Spune-mi detalii ca să pot să te ajut.

3 răspunsuri:
| irinuk28 a răspuns:

Buna,foarte simplu.Musculite,sau bobite de paine micute(adica rupi putin miez de paine si il faci bobite micute,cat sa le poata inghiti).Nu rame,stomacelul lui e cat o boaba de strugure,unde sa incapa o rama. De obicei deschide singur ciocul,dar se intampla si sa nu il deschida,asta nu inseamna ca nu ii mai este foame,asa ca m-ai bine il deschizi tu,daca nu o sa flamanzeasca. Oricum,si eu m-am confruntat cu un pui de pasare,l-am hranit si ingrijit, dar degeaba, daca nu e crescut de mama-pasare, sansele sa traiasca sunt foarte nule, el fiind puiut.Asa ca cel mai bine tot in cuibul sau ii va fi, deci daca l-ai luat de acolo, ar fi bine sa il duci inapoi. Succes!

| Dodgge a răspuns:

Inainte de a primi sfaturi, te intreb ce fel de specie de pasare este?

| Marin_Silvia_1974 a răspuns:

Pai...ii deschizi ciocul si il tii bine, apoi tu ii vei baga in gura insecte si rame.