| asdsdsaaas a întrebat:

eu am un acvariu de 20 de litri si am 10 pesti:2 carasi aurii mici. 2 guppy, 2 cari, 2 danio zebra si inca 2 dar nu mai stiu cum se numesc. Ce mancare as putea sa le dau inavara de cea de la pet shop?

2 răspunsuri:
| talentul a răspuns:

Iti recomanda niste viermisori se gasesc la orice magazin aproape de pescuit si crd ca si in piatahappy o sa vezi ce o sa le placahappy funda?

| introduaicinumele a răspuns:

Pai ar trebui sa-ti dau niste sfatui ca sa ai un acvariu bun:
1) Dupa ce faci acvariul il lasi 2-4 saptamani fara pesti, cu apa, si cu filtrul deschis.
2) Filtrul nu se inchide nici o data
3) Unc arasel are nevoie de MINIM 50 DE LITRI PE PESTE, deoarece fac multa mizerie si se vor imbolnavii pestii. Apropo carasii cresc 20 de cm.
4) prin cari nu stiu la ce te referi, poate vroiai sa zici scalari, daca da, ar trebui vreo 100l pentru o pereche de scalari.
5) In cei 20l ai tai ai putea sa ti vreo 4 guppy, 2 zebre si vreo 5-6 neoni.
6) legat de mancare : cei mai buni sunt fulgii tetra, hranesc scalarii cu ei de vreo 10 luni. Fulgii de calitate contin multe vitamine. Alta mancare granule. Poti sa le dai si inima de vita ( pentru pestii carnivori, adica carasei, scalari, tetrazone, pirania).