| Scarlat_Seby_1999 a întrebat:

Vreau sa acizitionez un pestisori beta.Si vreau sa stiu tot ce trebuie sa fac Pentru aceasta de la mancare/filtru(care Il am)/acvariu(Vreau sa iau un bol) cum sa il ingrijesc/temperatura etc.totul.chiar si ce imi trebuie pentru acvariu.

Răspuns Câştigător
| Snowa a răspuns:

Buna! Am detinut un peste betta, pana a murit, cauza mortii a fost pentru ca l-am hranit prea mult.
Conteaza ce specie de peste iti iei, unii sunt mai mari decat altii, dar un acvariu ar trebui sa aiba cel putin 3 litrii pentru un betta obisnuit, si 9 litrii pentru un super betta. Nu-ti recomand bolurile, nu vei putea pune un termometru (Da ai nevoie de unul, pestii beta stau in ape mai calde, deci trebuie sa vezi temperatura, daca scade de 22 grade, parca, pestele va murii in mai putin de o ora), filtru si de un incalzitor pentru acvariu, pe langa asta nu vei putea sa vezi cum arata ca adevarat pestele (iti va distorsiona vederea, sau ceva in genul, nu stiu cum sa explic).
Eu foloseam mancarea NovoBetta si-i mai dadeam ocazional viermi de sange.
Nu ar trebui sa folosesti un filtru daca acvariul este mic, iar daca ai vrea ceva mai natural iti recomand mossball.
Trebuie sa hraniti odata sau de doua ori pe zi (Stomacul lor este cat ochiul lor, ai grija sa nu-ti omori pestele cum am facut-o eu).
Temperatura trebuie sa fie 22-27 de grade.
Traiesc in jur de 3 ani, iar apa trebuie sa fie schimbata odata pe saptamana sau mai rar daca ai plante sau un filtru.
Pestii betta sunt foarte curiosi, deci poti pune multe plante (te rog sa cauti aici ce plante poti folosii), casute si mai poti pune alte specii de pesti (documenteaza-te, daca vei face asta vei avea nevoie de un acvariu mai mare si va trebuii sa vezi cum se comporta, daca sunt agresivii etc.).
Sper ca te-am ajutat.

1 răspuns:
| Andreea213 a răspuns:

Nu stiu aproape nimic despre pesti, dar acvriile bol nu sunt bune. Obosesc ochiul pestelui, se oxigeneaza greu, e prea mic, etc. Pestii nu vor avea viata lunga.