| GragnatoLuca a întrebat:

Vreau sa imi iau un porcusor de guineea si vreau sa stiu cateva lucruri:
1. cat de mare trebuie sa fie cusca?
2. ce ii pun in cusca (plapuma sau rumegus)?
3. ii pun un rezervor cu apa ca al hamsterilor?
4. are nevoie de jucarii?
5. ce mananca?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| RoCkKiD a răspuns:

1. cel putin in 70/50, cu cat mai mare cu atat mai bine.
2. daca ii pui rumegus o sa umpli casa de bucatele de lemn ca ii raman prinse de blana. Cauta asternut de rozatoare.
3. Da, beau apa din aceleasi chestii
4. Nu are nevoie in mod special. In nici un caz sa nu ii iei rotita pentru ca nu e sanatoasa pentru porcusori. Poti eventual sa-i iei chestii pe care sa le roada, exista casute speciale de lemn etc.
5. In cea mai mare masura mananca fan, un porcusor sanatos trebuie sa manace zilnic un ghemotoc de fan cam la fel de mare ca el. In rest cereale si ocazional (adica in cantitati mici) fructe si legume mai putin chestii care baloaneaza gen varza. Porcusorii au nevoie de vitamina C deci e ok sa-i dai patrunjel constant.
Ai gija ca legumele si fructele sa fie spalate si uscate de apa apoi. Iti sugerez sa cauti pe forumurile de profil ca e o lista lunga de recomandari la harnire.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înainte de toate trebuie să iei minim 2 pentru că sunt animale sociale!

Găsești tot ce trebuie pe acest site:
http://www.gemon.ro/ingrijirea.htm

| Țoglă a răspuns:

2.rumeguș de preferat. E ieftin și se schimbă la nevoie.
3.da
4.de preferat încă un porcușor
5.e mâncare specială pentru ei în magazine. Mănâncă cam ce ar mânca o gâscă, furaje.