| BogDBF a întrebat:

Salutare!

Vreau sa-mi achizitionez un amstaff si as vrea cateva pareri din partea celor care au deja o astfel de rasa.

Sunt cateva aspecte pe care as vrea sa le inteleg. Sunt foarte multe anunturi pe OLX atat din partea crescatorilor cat si a caniselor. Ca fapt divers, acum ceva timp am avut o experienta destul de neplacuta cu un caine, bulldog francez, pe care l-am luat de la o canisa din Oradea, cu Pedigree. In ciuda asigurarilor vanzatorului cainele a facut pe la 8 luni displazie la sold...

Ce sfaturi imi puteti da la achizitionarea unui astfel de caine? Ma refer mai ales la alegerea lui. Ce ar trebui sa am in vedere? Sa-l iau din canisa sau de la crescator? Acum... in legatura cu displazia... cati dintre cei care vand astfel de caini au test de displazie acreditat la parinti?

Multumumesc!

2 răspunsuri:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna... cainii amstaff sunt foarte buni ca paza, insa sunt blanzi cu copiii si isteti. Trebuie sa fii sigura ca certificatul este in regula, vaccinurile sunt la zi. Cat despre monta sau crescator, eu as alege de la monta.

| fuhiulian a răspuns:

Pai ar trebui sa ai foarte mult timp pentru el/ea deoarece acestia trebuie plombati 2 ore pe zi dar nu cred ca e vreo problema daca ai o locuinta spatioasanpe unde sa alerge, trebuie sa ascunzi lucrurile pe care il atrage sa le rontaie daca il lasi singur de exemplu fire, plusuri. Daca ai fata este ceva mai greu de intretinut deoarece acesteia la 9 luni ii vine pubertatea ceea ce inseamna ca trebuie sa scoti bani pentru scutecele deoarece ii va veni prima menstruatie(am simtit pe piele mea