| aj3k16lm a întrebat:

Salutari tuturor. As avea o intrebare, in legatura cu catelul meu. Are 9 luni, si l-am cumparat recent de la un tarc de husky. A stat alaturi de familie si fratii lui, iar acum se acomodeaza destul de greu. Nu cu noi oamenii, dar cu mediul inconjurator in sine. Cu plimbarile, cu ceilalti caini, etc. Este extrem de fricos, se sperie pana si de imaginea lui in oglinda. Iar atunci cand ceilalti caini il vad mai slab de inger, il ataca pentru a se impune. E destul de mare, si masiv, insa l-a batut pana si un bichon. Cand a sarit cainele vecinului la el, incercand sa se imprietenasca (si el e tot singuratic), a inceput sa scherlaie de parca il chinuia, si a facut pipi pe el, in timp ce el doar se uita saracul.
Aveti vreun sfat pentru a-l scapa de aceasta frica?

2 răspunsuri:
| Catttt4 a răspuns:

Am fost si eu in asa situatie. Am cuparat o femela husky pe cand avea vreo 7 luni. De la inceput nici nu minca. Husky sunt ciini care se acomodeaza foarte greu. Incearca cit mai mult sa te plimbli cu el si chiar daca se teme de alte animale, lasa-l in compania unuia. La mine la fel asa era, era speriat si nici nu latra la alti ciini. Acum au trecut 5 luni si sunt cei mai buni prieteni cu cel de-al doilea ciine al meu. Ai rabdare, husky, de fapt ca si alti ciini au nevoie de foarte multa rabdare, deoarece sunt ciini foarte independenti. Bafta!

| skillet17 a răspuns:

Salut. Am si eu o femela husky in varsta de 4 ani. Eu am cumparat-o cand avea 2 luni, iar la 3 luni a trecut printre rotile unui tir cu remorca, iar o perioada de la accident a avut niste manifestari destul de agresive.
Acum cat timp l-ai cumparat? Asa sunt ei la inceput, nu cunosc teritoriul. Sfatul meu este sa-i oferi multa atentie, sa te joci cu el, sa-i fii prieten, nu stapan.