| Radeas1 a întrebat:

Cum imi "repar" cainele caniche-bichon? Ca-i prost, a scapat din lesa, si s-a dus la un pitbull...a marait la el si s-a repezit in el, da' avea cineva o catea rottwiller si s-a repezit in pitbull. Catelul meu e cam fricos acum, si se joaca decat cu cateaua aia rottwiller. Deci pot sa fac sa mai agrezee si alti caini?
El e cam tont si fuge si de puii de pisica...Pot sa il ajut cumva sa nu se mai sperie de orice animal micut pe care il vede? Si de caini....Nu ca sa ii muste, dar, nu cand vede o pisica ca se infoaie la el, sa o ia la goana, ca era sa dea masina peste el

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Asa s-a invatat el, daca are deja peste un an-2 deja e tarziu sa-l mai schimbi. Multi caini de talie mica se simt curajosi si se reped la caini de talie mai mare si daca restectivul caine,raspunde la fel,fug cu coada intre picioare. Cnd a fost mic,nu a fost destul de socializat si de aici aceasta problema. Nu ai dect sa mergi cu el in lesa si liber decat in tarcurile speciale pentru caini,dar ai grija sa nu fie si alti caini,sa fie singur. Cand vezi ca e frica, il ti sa vada el care e sursa si sa evalueze situatia, sa se linisteasca, nu-l mangai sau ii vorbesti ca asa va intelege ca e incurajat sa-i fie frica. Hai, succes!

4 răspunsuri:
| johnyxus a răspuns:

O solutie ar fi dresorul sau daca ai tu timp incearca-i sa ii arati ca nu ii face nimic.

| liceu a răspuns:

Cea mai buna metoda e sa-l dresezi! chiar azi am vazut o emisiune pe animal planet in care unui caine(era destul de mare) ii era frica de oamenii care vorbeau tare si l-au dresat si nu a mai avut nici o problema, deci cred ca ai putea sa incerci si tu chiar daca problema cainelui tau e diferita poate fi "reparata" tot prin aceasta metoda!

| DjRaluca98 a răspuns:

big grin Cainele tau e foarte fricos! Asa era si a meu, dar sti ce am facut? L-am pus in lesa apoi i-am adus un pui de pisica mic mic mic si l-am mangaiat pe catel sa ii arat ca totul este in regula... mai multe zile asa si s-a obisnuit cu pisica big grin! gaeste-i o prietena (caine logic)! big grin sper ca te-am ajutat big grin

| Radeas1 explică (pentru DjRaluca98):

Eh, prietene are 4, una de rasa cu el, una rottwiller si doua labrador.