| Andreea_Ramona_1990 a întrebat:

Salutari! Vinerea trecuta cainele meu, Spike, in varsta de 11 ani a incetat din viata, iar acum doresc sa iau altul. Problema acestui caine era agresivitatea, nu putea intra o persoana necunoscuta in curte fara sa riste sa numai poata pleca. Nu ma puteam juca cu el ceva mai mult de cand atunci cand vroia el (si in aceste cazuri scapai cu greu de el laughing ), altfel daca il stresai incepea sa maraie. I-a muscat pe bunicul meu, matusa mea, varul meu, pe toti care au incercat sa se apropie de el. Cu toate acestea, fata de mine si parintii mei era ascultator, doar ca nu era prea "jucaus". As vrea ca noul caine sa numai aiba un astfel de comportament, sa fie pasnic. Totusi, daca cineva chiar doreste sa ne faca rau, sa intre pe proprietatea noastra fara consimtamantul nostru nu mi-ar face mare placere sa se uite la el.
In acest moment am doi variante:
1. O catelusa labrador neagra - problema ar fi ca este catea si nu prea am dori urmasi.
2. Un ciobanesc mioritic.
Din cate m-am documentat eu, labradorul este foarte jucaus, poate prea jucaus si nu este deloc agresiv. Am vazut unul la o vecina si am fost foarte incantat de el.
Ciobanescul mioritic, am inteles ca este vioi si ascultator, dar poate dezvolta un comportament agresiv.
As dori niste pareri, sfaturi ale stapanilor, orice m-ar putea ajuta sa ma decid.

Trebuie sa mentionez ca stau la curte, deci ar avea suficient spatiu pentru a se zbengui si sunt oricand dispus sa ma plimb cu el prin padure.
Multumesc!

5 răspunsuri:
| vladvlad_5024 a răspuns:

Eu as zice sa alegi Labrador. Sunt extrem de jucausi ascultatori si daca vine cineva strain va sari la el. Asta daca il inveti tu un pic mai rau. Eu am un labrador si imi place foarte mult. Ciobanesc-ul este rau de obicei si nu prea jucaus. Daca nu vrei sa ai urmasi la labrador o poti steriliza.

| cristicrisu a răspuns:

Daca il/o iei de mic/a o sa fie cum vrei tu dar daca o sa il iei mai mare s-ar putea sa aiba comportament agresiv.Eu am un pitbull si este atat de bleg incat se sperie si de o pisica e foarte fricos si daca tip la el incepe si plange.Deci sti cum e vorba aia cum il cresti asa il ai, cand e mic lasa mai multa lume sa il atinga sa se joace cu el chiar daca uni copi sunt inervanti (stiu din propria experienta)dar o sa fie bine pentru amandoi iti mai recomand si beagle e un caine hiperactiv nu te vei plictisi cu el, haski, chow chow si alte rase. Condoleante da s-ar putea sa primesc comentari stupide `auzi condoleante la caine` dar eu tin la catelul meu ca la copilul meu destul de ciudat, NU! Sper sa te descurci! Bafta!

| lovedogs a răspuns:

Daca il socializezi de mic, ciobanescul mioritic poate fi si el pasnic. daca optezi pentru aceasta varianta, trebuie sa il obisnuiesti de mic cu oamenii, dar fi sigura ca daca apare un om necunoscut la poarta o sa latre, indeajuns sa-l sperie. Datorita dimensiunii multi oameni se sperie numai cand il vad stand in curte, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji. Eu am o corcitura de labrodor si latra cand vine cineva necunoscut la poarta. happy

| lovedogs a răspuns:

Daca il socializezi de mic, ciobanescul mioritic poate fi si el pasnic. daca optezi pentru aceasta varianta, trebuie sa il obisnuiesti de mic cu oamenii, dar fi sigura ca daca apare un om necunoscut la poarta o sa latre, indeajuns sa-l sperie. Datorita dimensiunii multi oameni se sperie numai cand il vad stand in curte, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji. Eu am o corcitura de labrodor si latra cand vine cineva necunoscut la poarta.

| Adina66222 a răspuns:

Eu zic ciobanescul, dar am o prietena care are labrador, e foarte jucausa, si invata foarte repede.Insa depinde si de nevoile fiecaruia, de exemplu, blana ciobanescului trebuie bine ingrijita, daca nu se va incalci foarte rau si daca vrei sa o descurci e cam imposibil, blana labradorului nu prea are nevoie de prea multa ingrijire.Si in plus daca il dresezi de mic, ciobanescul va fi ascultator.Mult succes si sanatate catelusului si tie de asemenea!