| enyy93 a întrebat:

Stie cineva care sunt factorii care fac o eoliana sa produca mai mult curent (nu ma refer la vant ci la componentele din ea). as dori un raspuns sigur nu pareri.

1 răspuns:
| 26cristi26 a răspuns:

Daca ai o eoliana incearca sa ii produci elicele din-trun material mai usor pentru a se invarti mai repede. Sau incearca sa le dai alicelor o forma mult mai aerodinamica, ceva gen aripile avioanelor. Dar ai grija sa fie mereu facute dintr-un material usor si rezistent, nu ca polistirenul, dava bate o furtuna ti-l rupe. Multi au incercat carbon(nu e deloc recomandat, fiindca risti sa fi curentat) iar altii duraluminium.