| maia19 a întrebat:

Cum se numesc moristile alea de vânt, care dau energie eoliana? Funda celui mai rapid răspuns!

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Centralele eoliene transforma energia eoliana in energie electrica. Morile de vant (precum cele din Olanda dar nu numai) transforma energia eoliana in alta forma de energie mecanica, folosita pentru a antrena diverse masini (pompe, fierastraie, masini de treierat sau de macinat, etc.)

10 răspunsuri:
| Alexandru98 a răspuns:

Centrale eoliene

Răspuns utilizator avertizat
| petrica1111 a răspuns:

Se numesc eoliene.

| Miza a răspuns:

Eoliene big grin

| passarisMB a răspuns:

Acea morisca inalta si cu 3 palete se numeste "turbina eoliana"

Răspuns utilizator avertizat
| LucaTheodor a răspuns:

Turbina eoliana

| lSarcastiquel a răspuns:

Se numesc Eoliene.

| AdiXd2498 a răspuns:

Centrale eoliene

| Nicolescu_Theodor_Andrei_1994 a răspuns:

Eoliene, fara gluma.