| Frank51 a întrebat:

Szervusztok, am un bishon de 7 luni și i-a căzut un dinte(cred că molar), este perioada în care își schimbă dinții?

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Hai lasă ungurismele că TPU nu e site made in Ungaria; ori vorbești româna, ori mergi pe siteuri dedicate pentru unguri.

"Primii dinți care apar sunt incisivii, la vârsta de 2-3 săptămâni. Următorii sunt caninii și premolarii. Ultimii premolari erup la 8-12 săptămâni. Puiuții nu au molari. Începând cu vârsta de 12 – 16 săptămâni dinții de lapte vor începe să fie înlocuiți cu cei permanenți. Acest proces durează până în jurul vârstei de 6 luni.
Perioada de schimbare a dinților poate fi stresantă pentru cățeluș din cauza durerii, dar și pentru proprietar. Cățelușii explorează lumea cu ajutorul gurii, astfel că vor roade aproape orice (incluzând pantofii dumneavoastră, mobila etc). De asemenea, instinctiv, se poate să vă roadă mâna când vă jucați cu el. Când observați aceste comportamente nedorite este indicat să determinați animalul să se oprească (cu ajutorul comenzilor vocale de tipul „Nu!"), iar când cățelușul vă ascultă va trebui să îl recompensați.

Este recomandat să îi oferiți jucării speciale pentru ros și să îl încurajați să le folosească jucării din cauciuc gros "

| Frank51 explică (pentru LPCTSTR):

Salutul este un regionalism folosit foarte des in zonele de unde provin. Pariez ca ai auzit de multe ori prin cluj, sibiu, Brasov astfel de expresii.

Mersi oricum pentru raspuns, am citit mult pe google dar tot am fost stresat gandindu-ma ca a ros ceva mai tare si i-a cazut.

| Silwian a răspuns:

Ce inseamna servustoc?))))

| LPCTSTR a răspuns (pentru Silwian):

Salut formal unguresc.