| Mirae a întrebat:

Știe cineva un cabinet veterinar specializat în păsări exotice (papagali), în Sibiu? Am nevoie urgent!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu avem așa ceva.
Caută-l pe dr. Liviu Tioc de la SkyVet, el se (mai) ocupă de păsări.
Verifică-l puțin in cioc, si vezi dacă e curat sau are depuneri de tricomonoză (galben)
Vezi cum sunt fecalele (culoare, consistență).

| Mirae explică (pentru floresdemayo):

Nu are depuneri de tricomonoză, doar diaree (culoare e verde închis, iar găinațul de dimineață e foarte moale, apos, și cel de după-amiază e tare, doar că are mult lichid pe lângă el). Am înțeles că cei de la Clinica Veterinară Exclusive Vets se ocupă de papagali, îl știi? Sunt buni?

| floresdemayo a răspuns (pentru Mirae):

Nu știu cât sunt de pricepuți, dar poti incerca. Însâ, putini sunt specialisti in păsări.

Am și eu niște păsări de expoziție. Cand aveau doar diaree, le dădeam Enteroguard de la farmacia veterinară (tablete, contin Metronidazol si Furazolidon). Dacă ai peruș, ii dai doar 1/6, fiindcă e micuț. Ei fiind foarte sensibili, se pot confrunta ușor cu diferite afecțiuni virale, bacteriene sau parazitare. Nu-l tine in curent. Îi mai poți da, ceai de mentă, neindulcit, daca are numai diaree si nu e apatic, nu respiră greu, nu are secretii nazale etc
Sper să nu fie vorba de Salmonela sau Colibaciloza, boli care au si alte simptome îngrijorătoare, nu doar diaree verzuie.
Sănătate multă micuțului!