cristian
| cristian a întrebat:

Un dihor poate fi ales ca animal de companie?
Necesita ingrijiri deosebite?
In ce consta acestea?

Răspuns Câştigător
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice animal poate fi ales animal de companie.
Dar trebuie sa mentionez ca, unora trebuie sa utilizam dispozitive / conditii specifice caracteristicii si temperamentului.
Daca la caini se foloseste botnita pentru protejarea trecatorilor, in cazul de fata trebuie sa distribuim... masti de gaze. Cel/cea care reuseste sa stea timp indelungat intr-o incapere in compania acestui animal trebuie sa fie cel putin la fel de mirositor, sa se poata obisnui cu compania. Si unde-s doi, mirosul creste!
Pentru atenuarea mirosului, in cazul venirii unor vizitatori, propun montarea unor hote cu filtru de carbune, des-mirositoare orientale in camera etc.
Despre baie nu vorbesc fiindca si asa nu se foloseste.
big grin

| mihalitza a răspuns:

Nu iti recomand dihorul ca animal de companie! Doar daca ai nasul infundat...

| Black a răspuns:

Ce raspunsuri date la misto lol laughing
E o diferenta enorma intre specia de casa (domestica ) si cea salbatica

| beba a răspuns:

Sa te auda bunica meawinkingar sari imediat sa il sperie cu matura, nu cumva sa faca stricaciuniwinkingnu doresti mai bine o pisicahappysunt tare dragalase mai ales cand sunt mici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi ales ca un animal de companie doar ca e nevoie de multa rabdare cu el pane se acomodeaza cu locuinta si cu tine. Dihorul e un animal curat nu e necesar sa il speli doar de 2-3 ori pe an. il poti hrani cu mancare de pisici uscata si o data pe saptamana poti sa ii dai fructe dar nu multe. Niciodata sa nu-i dai carne cruda! Fiarta sau prajita... poti sa il inveti sa isi faca nevoile intr-un loc anume sau sa il inveti cu un orar si sa-l scoti afara cu un ham de pisici nu cu lesa pentru ca are capul micut si o sa-l scapi. Poti sa-l cresti ca pe o pisica... e inteligent, sociabil si foarte jucaus...se intelege bine cu pisicile si cainii. E activ dimineata si seara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum o saptamana mi-am luat o dihorita...nu miroase asa de rau cum spun altii, eu ii dau sa manance separat, nu acolo unde doarme, este foarte jucausa, dar mai si musca din cand in cand. Iti trebuie foarte multa rabdare pana se acomodeaza cu tine. El musca atunci cand ii este foame sau atunci cand nu ii faci curat acolo unde isi face nevoile. Dihorita mea merge pe principiul "ca tot ce vad este al meu, tot ce sparg este al meu pana la ultimul ciob, toate jucariile sunt ale mele, pe unde ma plimb devine doar locul meu." Dihorii sunt adorabili iar daca isi face nevoile in litiera si ii speli locul, nu o sa miroase deloc. Iar baie ii se face de 2 - 3 ori pe an. Nu necesita nici o ingrijire deosebita...este la fel ca si o pisica sau un caine!