| JammyBrooks a întrebat:

Va rog! am nevoie de raspuns rapoid!
de 2 luni am cumparat un papagal perus mascul...de 2 zile am luat si o femela.acum astazi 3.02.2012 ii vad ca se ciugulessc unul pe celalalt adica uneori femela il ciugulea pe mascul in cap alteori parca se sarutau cu ciocul lor micut.stau unul langa celalalt si mereu ciripesc impreuna. ce se intampla? ar putea face oua de pe acum? mentioez ca femela e mai mica ca masculul.
dau funda si vot! si daca sunteti interesati am un video cand se "sarutau".

Răspuns Câştigător
| TukAnk a răspuns:

Cred ca incep sa se cunoasca si ei mai bine si sa se placa... daca se pupa si se ciugulesc... apoi despre depusul oualelor ai sa iti dai seama daca femela e pregatita pentru asta in momentul cand va incepe sa isi smulga penele si sa pregateasca un culcus pentru depus oua si atunci va trebui sa procuri o cutie unde sa aiba intimitatea ei! vei fi buniiiiiic!laughing)

2 răspunsuri:
| DerpyXD a răspuns:

Isi arata afectiunea cand se ciugulesc si pesre cateva luni vor face oua!winking

| AL3xx19 a răspuns:

Si eu am o pereche de perusi. Ii am de o saptamana si se comporta la fel...se curata, se ciugulesc, se pupa. Eu cred ca fac acest lucru pentru ca se inteleg foarte bine si se iubesc. Am citit undeva ca e semn de prietenie cand se scarpina unul pe altul in cap. Ai mei sunt maturi cred si daca era sa se inmulteasca o faceau demult doarece la magazin erau tot pereche.
In concluzie tu ai in colivie doi prieteni foarte apropiati.