| DonEduardo a întrebat:

Voi sunteți pro sau contra comerțului cu animale de companie exotice?

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai contra dar... daca poate sa traiasca mai bine la altcineva acasa (si noi stim ca ar trai mai bine) atunci presupun ca stim ce ar fi mai bine.

| Yuoia a răspuns:

Contra.
Cum ar fi ca omul sa fie pus in cusca pentru distractia animalelor?

| DonEduardo explică (pentru Yuoia):

Sa stii ca dupa ce animalele se acomodeaza cu noul mediu, majoritatea stapanilor le lasa libere prin casa.

| Yuoia a răspuns (pentru DonEduardo):

Liber in casa, nu este liber in mediul sau natural.

| DonEduardo explică (pentru Yuoia):

Si ce daca?

| DonEduardo explică (pentru Yuoia):

Unora le place sa fie cu oamenii.

| Yuoia a răspuns (pentru DonEduardo):

Atunci incearca sa te autoarestezi. Omul, tot un animal este.

| DonEduardo explică (pentru Yuoia):

Nu inteleg. Ce vrei sa spui?

| DonEduardo explică (pentru Yuoia):

Si plus ca habitatele unora sunt foarte poluate. Daca le duci acolo le faci mai mult rau decat bine.

| Digikey a răspuns:

Cred ca asta se intreaba si extraterestri cand rapesc oameni.

| LilWatamaloon a răspuns:

Sunt contra comertului cu animale exotice, aceste animale apartin unui mediu care le-a permis pana atunci sa se dezvolte intr-un mod natural, daca ele sunt scoase din acel mediu pot suferi schimbari negative.

| DonEduardo explică (pentru LilWatamaloon):

Da, insa majoritatea au fost nascute in captivitate.