| DenisIonut01 a întrebat:

Vreau papagal dar nu sunt sigur ce lef de pasare sa imi iau si am nevoie de parerile voastre, am de ales intre 2 perusi, 1 agaponis pui [deci s-ar putea sa fie bland] sau sa astept 1 sau 2 luni sa imi cumpar un pui de nimfa mai bland big grin ori sa imi iau o pereche de nimfe mature din piata si sa astept sa astept sa faca oua sunt sigur ca nu vor face pui imediat stiu aste trebuie sa astept cel putin un an... Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| klau95 a răspuns:

Iti recomand sa iti iei ori niste Agapornis ori perusii ca nimfa nu vorbeste deloc decat imita sunete.
Daca iti iei 2 nu o sa poti sa-i dresezi dar daca iti vei lua un mascul o sa il poti invata tot felul de cuvinte. Pt mai multe detalii da-mi pm.

| DenisIonut01 explică (pentru klau95):

1.Vorbesc si Nimfele 2.stiu ca daca imi iau 2 nu pot sa ai dresez 3.Eu ma refeream sa iau 2 nimfe ca sa faca pui si la perusi la fel cand am zis 1 nimfa sau un agaponis am stiut la ce ma refer adica ca sa fie blanzi. insa nu stiam ca agaponis e mai activ cea ce nu prea imi place dar e colorat cea ce imi place si nimfa nu e asa activa cea ce imi place si e gri ori alba nu e colorata cea ce nu imi place... sper ca ai priceput ceva de pe aici

7 răspunsuri:
| JammyBrooks a răspuns:

Perusi

| AnonimKidd a răspuns:

Pai cu perusii poti sa te joci...cu agaponisul nu prea cred(Daca te ciupeste o data ramane cu degetul tau in gura lui). Perusii sunt mai usor de intretinut:nu le trebuie o cusca mare si spatioasa care costa milioane...Eu am avut nimfe(cand eram mica)si daca te muscau iti dadea sangele.Perusul e cel mai ptrivit dupa parerea mea!

| Gogulita a răspuns:

Ai de ales dupa pererea mea dintre 1 pereche de nimfe si una de perusi.Trebuie sa fie neaparat pereche asa ca nu incerca sa iei unul singur,sau, mai ales, un pui singur.

| DenisIonut01 explică (pentru Gogulita):

Am avut singur nimfa foarte bland si frumos s-a speriat de nu stiu ce si sa zbatut in sita de la geam pana s-a deschis...nu are nimic daca e singur asa au zis si crecatori de pasariwinking

| Gogulita a răspuns (pentru DenisIonut01):

K ...chiar nu am stiut.Eu asa stiu ca daca ai o pasare trebuie sa ii iei pereche.

| DenisIonut01 explică (pentru Gogulita):

Asta e Recomandabil in special la Agaponis dar Recomandabil nu obligatoriu happy

| Gogulita a răspuns (pentru DenisIonut01):

N-am spus a e obligatoriu.

| BOBU100 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Parerea mea e ca agaponis e alegerea cea mai buna, deoarece mi-am luat si eu unul chiar azi...ai grija! Sa fie pui sau luat de la un om care ii tine singuri sau 2 intr-o cusca.Eu l-am luat de la unul care ii tinea ingramaditi si e cam fricos acum...dar odata acomodat il inveti sa faca trucuri ca la circ +are un ciripit unic.Iti recomand agaponis.

| bqris a răspuns:

Poti sa-ti iei agapornis cu incredere. Am si eu si e un papagal foarte destept. big grin

| MinuBogdan1999 a răspuns:

2 perusi

| flooby a răspuns:

O pereche de perusi.