| Georgianageo17 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar doi pesti, 2 carasi aurii. Nu sunt o pasionata dar imi doresc. Este o problema daca nu o sa am un acvariu bine dotat? Pestii pot supravietui? Sincer nu ma pricep deloc, dar imi doresc sa invat.

Răspuns Câştigător
| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

Hai sa o luam mai usor si de la inceput! Trebui sa te informezi atent despre ce conditii au nevoie;---temperatura-hrana - filtrare! Gindeste-te ca la un moment dat o sa creasca destul de maricei, asa ca nu te gindii la borcane sau alte astfel de vase ci la un bazin care sa ofere macar 30 litri pentru. fiecare individ.O temperatura de cca. 22-25 grde e ok, dar trebui tinuta cit mai constanta si fara variatii mari de temperatura< exista acest instrument si nu e mai mult de 30 ron!>. Filtrul trebui sa fie unul dedicat acestui scop si in functie de buget o sa ai nevoie intre 50 si xxx ron! Pompa de aer e o mare amageala...cine nu crede as dori sa-mi explice si mie rolul aerului in apa, Hrana cat mai putina---des. si cat mai variata! Exista zeci de forumuri specializate, unde membri-ti pot oferii informatiile dorite! SUCCES SI NU TE DESCURAJA!

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Is buni carasii, ca nu sunt pretentiosi, dar este drept ca fac mai multa mizerie si trebuie curatat si schimbat apa mai frecvent. Cel mai bine ar fi, daca vrei, sa faci o proba si sa-ti iei niste pestisori gupy, sunt mai usor de intretinut.

| viotedy a răspuns:

Sunt dintre cei mai dificili pesti pentru ca sunt foarte mizerabili si cresc foarte mari.deci iti trebuie acvariu cu filtru bun, apa trebuie s-o mentii rece pe la 15 grade si neaparat aer. daca e o pana de curent ii vezi ametiti intr-o ora, deci nu te gandi la borcan si ce ti s-a zis mai sus...

| drhotzu a răspuns:

Pai singurele lucruri care iti trebuie pentru carasi sunt: filtru de apa si aerisitor, nu costa foarte mult.

| TomaKa1900 a răspuns:

Daca nu ai acvariu cu aparat de aer(fara el mor), ca fara filtru pot supravietui, dar daca vrei sa nu schimbi apa mereu, iei si un filtru. Apa sa nu fie nici prea calda, nici prea rece, deci si un termometru

| Antoni0 a răspuns:

Carasii aurii sunt printre cei mai nepretentiosi pesti care exista. Ii poti tine si intr-un borcan cu apa si supravietuiesc mult si bine. Mai multe info http://www.zoo.ro/caras-auriu si http://www.blog.petz.ro/carasul-auriu-5-pasi-pentru-incepatori-partea-1/