| callie2 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un caine(ma mut, o sa stau singura intr-un apartament) si am redus la niste variante: mops, bulldog francez, rotweiller. Ce imi recomandati(cunoscatori) avand in vedere ca ar fi primul meu caine? Sau daca ati avea alte sugestii, pareri. Merci.

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

In nici un caz rottweiler,nu este recomandat decat celor cu experienta in rase ce au tendinta de dominare sau celor care pot sa se impuna,in nici un caz sa fie luat ca primul caine.
Eu iti sugerez bulldog-ul francez, imi place mai mult decat mops, aia sunt grasi, nu-mi plac ca aspect, daca au mers 10m incep sa gafaie de oboseala, nu, in nici un caz.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Ca prim caine eu zic cel mai bine un ciobanesc german care desi e de paza si atac, trebuie mult dresat sa ajunga acolo, el natural fiind foarte balnd, crede-ma, am rasa asta de 23 ani, acu am 3, labradoru e foarte cuminte, ii plac plimbarile, apa, nu trage in lesa etc, dar astia sunt caini activi, daca vrei doar o pufosenie pe care so scarpini stand pe canapea cel mai bun ia un bichon sau ceva de genu.

| ILoveAllAnimals a răspuns:

Mops sa nu-ti iei ca ala pufaie si sfoarie mereu.
Bulldogul francezeste un animal de companie, pază si agrement. Este un bun însotitor, bun paznic şi bun vanator de şoareci. Vor da alarma la orice semn de pericol potential. Este pretabil pentru viaţa într-un apartament, fiind activi mai mult când sunt în exterior. Se descurca si fara curte dar necesita plimbari in afara locuinţei. Nu se poate să iti cumperi un asemenea caine şi mai apoi să-l ignori, deoarece se poate să dezvolte alte comportamente distructive şi dominante, făcându-ti casa şi viaţa un calvar. Reţine că un câine nu este un obiect, un accesoriu, un moft – este un SUFLET care face parte din familia ta. Un Rottweiler poate fi un minunat animal de companie, dar pentru aceasta are nevoie de multa atentie, munca si disciplina. De fapt, daca ati stat vreodata in preajma unui Rottweiler bine dresat, ati fost probabil coplesit de loialitatea, voiosia si natura dulce a acestui caine.
Adesea, Rottweilerii sunt dresati pentru a fi caini de atac aduce nebănuite satisfacţii.

Ti-as recomanda sa-ti iei un bulldog francez. Sunt foarte dragalasi! ♥ Funda?

| Mary20007 a răspuns:

Eu te-as recomanda cainele Bichon Frise, acest caine e foarte dragalas.Mai sunt multe rase finute cum ar fi Pudelul sau cainele Pomeranian. Acesti 3 caini pe care ti am recomandat eu nu necesita mult rasfat din partea stapanului.

Te pup.

| callie2 explică (pentru Mary20007):

Buna, nu-mi plac cainii astia asa pufosi cu multa blana plus ca au nevoie de mai multa atentie si e posibil sa nu am mereu timp sa ii perii.