| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi iau si eu un caine, dupa ce parintii mei vor sa-mi vanda Saint Bernard-ul crying, ce ma sfatuitzi intre un Golden Retriever, un Border Colie sau un cocker Spaniel. Daca ati avut sau stiti cum de ingrijejste puteti va rog sa-mi dati sfauri! sau daca stiti alte rase de caini mai inteligente care sa se poata dresa usor de talie mijlocie, si carora sa le placa sa mearga la plimbare...va rog! FUNDA:X

Răspuns Câştigător
| BrendaSuperba a răspuns:

Pai.eu as opta pentru golden retrever sau labrador retrever, deoarece sunt foarte inteligenti si iubesc plimbarile. Si border coli-ul este super(am si eu 2), doar ca lasa cam mult par in comparatie cu golden(si din asta am ). Asa ca mai bine golden, si imi pare rau ca trebuie sa-l dai pe Saint Bernard...e o rasa asa de frumoasa:*:X

4 răspunsuri:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Eu zic un cocker spaniel.E de talie medie.am avut golden retriever si se face farte mare(nu e de apartament).Eu zic cocker e mai adecvat pentru apartament si foarte afectuos.

| Barby18 a răspuns:

Golden retriverbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi mult de raspunsuri :*

| SaveAnimals a răspuns:

Rasa shih tzu este spectaculoasa,le plac plimbaril lungi si sunt extrem de destepti,daca nu vrei shih-tzu iti recomand collie rough,cocker spaniel,huski,golden retriever, dar cel mai bine ai alege dintre: Shih tzu; Collie Rough sau Huski, succes!